3.3.3
Peněžitý a nepeněžitý příspěvek na stravování
Ing. Olga Krchovová
Zaměstnavatelé mají tři možnosti, jak svým zaměstnancům mohou z pohledu ZDP přispívat na stravování:
- zajištění stravování prostřednictvím jiných subjektů (včetně poskytování stravenek nebo elektronických stravovacích karet),
- v rámci stravování zajišťovaného provozováním vlastního stravovacího zařízení,
- poskytnutím peněžního příspěvku na stravování.
V ZDP jsou všechny možnosti obecně označovány jako "příspěvek na stravování".
Od roku 2024 jsou osvobozeny všechny příspěvky na stravování poskytované zaměstnavatelem do výše 70 % horní hranice stravného, které lze poskytnout zaměstnancům odměňovaným platem při pracovní cestě trvající 5 až 12 hodin. V roce 2025 tak hodnota, která je osvobozena, činí 123,90 Kč (tj. 70 % ze 177 Kč dle vyhlášky č. 475/2024 Sb.). Jakékoliv plnění zaměstnavatele nad tento limit podléhá dani z příjmů ze závislé činnosti a vstupuje do vyměřovacích základů pro odvod pojistného. Zaměstnavatel může do daňových nákladů zahrnout vyplacený peněžitý příspěvek na stravování zaměstnanců v plné výši (limit pro možnost daňového uplatnění není stanoven).
Osvobození u zaměstnance je možné uplatnit pouze v případě, pokud zaměstnanec odpracuje v daném dni alespoň 3 hodiny (podmínka je platná pro peněžní i nepeněžní plnění).
Osvobozen je též příjem zaměstnance ve formě stravování poskytovaného jako nepeněžní plnění určené k přímé spotřebě na pracovišti zaměstnavatele nebo k přímé spotřebě v rámci stravování zajišťovaného prostřednictvím jiného subjektu než zaměstnavatele poskytnutého zaměstnavatelem, u kterého tento zaměstnanec do svého odchodu do starobního důchodu nebo invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně vykonával činnost, ze které plynul příjem ze závislé činnosti, a to i bez podmínky odpracování v daném dni alespoň 3 hodin.
Další příspěvek na stravování v rámci směny je osvobozen v případě, je-li směna delší než 11 hodin, v případě, že zaměstnanec nemá práci rozvrženou na směny, je osvobozen za podmínky, že zaměstnanec během tohoto kalendářního dne vykonává práci alespoň po dobu 11 hodin.
Příspěvek na stravování není osvobozen, pokud zaměstnanci v průběhu směny/kalendářního dne vznikne nárok na stravné v rámci cestovních náhrad.
Na straně zaměstnavatele je daňová uznatelnost výdajů na příspěvky na stravování posuzována podle bodu 4 § 24 odst. 2 písm. j) ZDP, tj. daňově uznatelnými budou veškeré výdaje vynaložené na naplnění práv zaměstnanců týkajících se jejich pracovních a sociálních podmínek (tedy i stravování), která vyplývají z kolektivní smlouvy, vnitřního předpisu zaměstnavatele nebo smlouvy uzavřené se zaměstnancem.
Příklad 1 – peněžitý příspěvek na stravování (stravenkový paušál)
Zaměstnavatel přispívá zaměstnancům na jídlo částkou ve výši 100 Kč na den.
Peněžitý příspěvek zaměstnanci 100 Kč na den nepřesahuje 70 % horní hranice stravného, které lze poskytovat zaměstnancům odměňovaným platem při pracovní cestě trvající 5 až 12 hodin (123,90 Kč od 1. 1. 2025), bude tedy u zaměstnance od daně z příjmů osvobozen a nebude ani součástí vyměřovacích základů pro odvod zdravotního pojištění a pojistného na sociální zabezpečení.
Příklad 2 – příspěvek v nepeněžní formě
Zaměstnavatel poskytuje zaměstnancům stravenky v hodnotě 100 Kč a na každou stravenku přispívá částkou ve výši 40 Kč.
Příspěvek zaměstnavatele ve výši 40 Kč nepřekračuje 70 % horní hranice stravného zaměstnance odměňovaného platem při pracovní cestě 5 až 12 hodin pro rok 2025 (123,90 Kč), je tedy na straně zaměstnance od daně osvobozen. Z tohoto důvodu se také neplatí zdravotní pojištění a pojistné na sociální zabezpečení. Příspěvek zaměstnavatele je daňově účinným nákladem.
Pokud chce zaměstnavatel poskytovat zaměstnancům nepeněžní příspěvek (stravenku) v hodnotě 40 Kč, od…