2.2.15
Odložená daň z příjmů - checklist
prof. Ing. Libuše Müllerová
Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví (ZoÚ), v platném znění
-
§ 2 ZoÚ – Předmět účetnictví
-
§ 3 ZoÚ – Akruální princip
-
§ 7 odst. 1 ZoÚ – Věrné a poctivé zobrazení předmětu účetnictví a finanční situace
-
§ 25 odst. 2 ZoÚ – Zásada opatrnosti
Vyhláška č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v soustavě podvojného účetnictví, v platném znění
-
§ 39 vyhlášky č. 500/2002 Sb. – Příloha v účetní závěrce (kompenzace položek odloženého daňového dluhu a odložené daňové pohledávky)
-
§ 59 vyhlášky č. 500/2002 Sb. – Metoda odložené daně
-
Příloha č. 1 vyhlášky č. 500/2002 Sb. – Uspořádání a označování položek rozvahy
České účetní standardy pro podnikatele
Interpretace Národní účetní rady
-
I-1 Přechodné rozdíly při výchozím uznání aktiv
-
I-2 Přechodní rozdíly při přeměnách a vkladech
-
I-4 Odložená daň z přechodných rozdílů při ocenění majetkových účastí metodou ekvivalence
-
I-9 Odložená daň první vykázání
-
I-50 Odložená daň a kurzové rozdíly vyloučené ze zdanění
Komentář:
Odložená daň je důsledkem odlišných účetních pravidel od pravidel uplatňovaných při výpočtu splatné daně z příjmů. V účetnictví jsou ve sledovaném období zaúčtovány náklady či výnosy, které z daňového hlediska mají povahu:
-
trvale neuznatelných (tzv. trvalé rozdíly),
-
přechodně neuznatelných (tzv. přechodné rozdíly), tzn., že pro splatnou daň jsou uznatelné v jiném účetním (a zdaňovacím) období, než jsou zaúčtovány.
Trvalé rozdíly se odložené daně netýkají; základem pro výpočet odložené daně jsou pouze přechodné rozdíly. Prováděcí předpisy k zákonu o účetnictví stanoví pro zjišťování účtování a vykazování odložené daně následující pravidla:
-
Výpočet odložené daně je založen na závazkové metodě vycházející z rozvahového přístupu, založeném na přechodných rozdílech mezi daňovou základnou aktiv či pasiv a jejich účetní hodnotou v rozvaze.
-
Odložená daň se zjišťuje povinně u účetních jednotek, které jsou součástí konsolidačního celku a které sestavují účetní závěrku v plném rozsahu. U ostatních účetních jednotek se rozhodnutí o účtování odložené daně ponechává v jejich kompetenci.
-
Přechodné rozdíly mohou být zdanitelné, které vyústí ve zdanitelné částky při určování základu daně budoucích období a vedou k odloženému daňovému dluhu (nebo k úhradě odložené daňové pohledávky), nebo odčitatelné, které vyústí v odčitatelné částky při určování základu daně budoucích období a vedou k odložené daňové pohledávce (nebo k rozpouštěním zdroje disponibilního zisku ve formě odloženého daňového dluhu).
-
Odložená daň se zjišťuje ze všech přechodných rozdílů, které vznikají z rozdílného účetního a daňového pohledu na položky zachycené v účetnictví.
-
O odloženém daňovém dluhu účtuje účetní jednotka vždycky, o odložené daňové pohledávce účtuje pouze tehdy, je-li pravděpodobné, že základ daně, proti kterému bude možné využít odčitatelné přechodné rozdíly a úsporou na splatné dani uhradit odloženou daňovou pohledávku, je dosažitelný.
-
V prvém roce účtování o odložené dani se zúčtují celkové přechodné rozdíly, vzniklé za celou existenci účetní jednotky. Částka vztahující se k předchozím účetním obdobím se zaúčtuje do vlastního kapitálu (do položky Jiného výsledku hospodaření minulých let), částka vztahující se k běžnému účetnímu období se zaúčtuje…