dnes je 28.4.2025

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 1315 - Zakázaná ujednání

13.7.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

3.2.5.3.2.4
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 1315 - Zakázaná ujednání

Mgr. Jana Rejtarová

K odst. 1

Přebírá se dosavadní úprava a stanoví se tak zákaz ujednání, která by znamenala zákaz zástavu vyplatit. Dlužník nebo zástavce tak mohou vždy požadovat vydání zástavy oproti složení její ceny. Složení ceny zástavy coby jistoty nelze považovat za splnění zajištěné pohledávky. Jde pouze o nahrazení předmětu zástavy penězi. Vhodné je již v zástavní smlouvě určit způsob, jakým bude určena cena věci, zpravidla nebude jiná možnost než zjistit cenu znaleckým posudkem, pokud se smluvní strany na ceně nedohodnou.

K odst. 2

Dále se zakazují ujednání, která by vznikla v době nedospělého dluhu, tj. v období, kdy ještě věřiteli nevznikl nárok na plnění podle smlouvy, a měla za cíl stanovit, že: věřitel se nebude domáhat uspokojení ze zástavy, věřitel zpeněží zástavu libovolným způsobem, věřitel si za libovolnou či předem určenou cenu zástavu ponechá (tzv. propadná zástava), věřitel bude brát ze zástavy plody nebo užitky.

V dosavadní úpravě byla rovněž obsažena zakázaná ujednání, od ujednání obsažených v NOZ se však liší. Občanský zákoník například zakazoval ujednání, podle něhož se zástavní věřitel nesmí po splatnosti pohledávky domáhat uspokojení ze zástavy. NOZ umožňuje sjednat si takový zákaz v době, kdy je dluh již splatný. Zástavní věřitel tak má v držení zástavu a dobrovolně se zavazuje, že ji neprodá. Takové ujednání je důležité zejména tehdy, představuje-li zástava pro dlužníka cennou věc, o kterou nechce přijít, a je v jeho zájmu, aby se co nejdříve dostala zpět do jeho dispozice, a je tedy motivován, aby dluh splnil, současně se mu zástavní věřitel zaručuje, že o zástavu nepřijde.

Nicméně nelze patrně vyloučit, aby se v době, kdy dluh není ještě splatný, zástavní věřitel se zástavním dlužníkem dohodli, že jakmile se dluh stane splatný, propadne zástava zástavnímu věřiteli, a to za cenu určenou ke dni propadnutí zástavy, nejlépe za cenu určenou znaleckým posudkem. Pokud by tak byla cena zástavy vyšší než zajištěný dluh s příslušenstvím, zástavní věřitel by částku, která dluh převyšuje, zástavnímu dlužníkovi vrátil. Pokud by naopak hodnota zástavy nepostačovala, musel by zástavní dlužník zbývající částku doplatit.

Propadná zástava

Propadná zástava je taková zástava, u níž je sjednáno, že

Nahrávám...
Nahrávám...