dnes je 21.11.2024

Input:

Zaměstnávání osob se zdravotním postižením v daňových souvislostech

25.1.2022, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 16 minut

2022.2.1
Zaměstnávání osob se zdravotním postižením v daňových souvislostech

Ing. Jiří Vychopeň

K základním povinnostem zaměstnavatelů patří také povinnost vytvářet vhodné pracovní příležitosti pro co nejširší uplatnění osob se zdravotním postižením. V § 237 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákoník práce" nebo "ZP"), je stanoveno, že povinnosti zaměstnavatelů k zaměstnávání fyzických osob se zdravotním postižením a k vytváření potřebných pracovních podmínek pro ně stanoví zvláštní právní předpisy. Uvedené ustanovení odkazuje na zvláštní předpis, kterým je zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o zaměstnanosti" nebo "ZZ").

Podle § 67 zákona o zaměstnanosti se za osoby se zdravotním postižením považují fyzické osoby, které jsou orgánem sociálního zabezpečení uznány

  • invalidními ve třetím stupni (tyto osoby se označují jako "osoby s těžším zdravotním postižením"),

  • invalidními v prvním nebo druhém stupni (za tyto osoby se považují i fyzické osoby, které byly orgánem sociálního zabezpečení posouzeny, že již nejsou invalidní, a to po dobu 12 měsíců ode dne tohoto posouzení), nebo

  • zdravotně znevýhodněnými, za něž jsou považovány fyzické osoby, které mají zachovánu schopnost vykonávat soustavné zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost, ale jejich schopnost být nebo zůstat pracovně začleněnými, vykonávat dosavadní povolání nebo využít dosavadní kvalifikaci nebo kvalifikaci získat jsou podstatně omezeny z důvodu jejich dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu.

Skutečnost, že je osobou se zdravotním postižením, dokládá fyzická osoba

a) posudkem nebo potvrzením orgánu sociálního zabezpečení, jde-li o osobu invalidní v prvním, druhém nebo třetím stupni,

b) potvrzením nebo rozhodnutím orgánu sociálního zabezpečení, jde-li o osobu zdravotně znevýhodněnou.

K vytváření pracovních míst pro osoby se zdravotním postižením jsou zaměstnavatelé hmotně stimulováni poskytováním:

(1) Příspěvku na zřízení pracovního místa pro osobu se zdravotním postižením

Podle § 75 zákona o zaměstnanosti se zaměstnavateli, který na základě písemné dohody uzavřené s Úřadem práce zřídil pracovní místo pro osobu se zdravotním postižením, poskytne příspěvek.

Příspěvek na zřízení pracovního místa pro osobu se zdravotním postižením může činit maximálně osminásobek a pro osobu s těžším zdravotním postižením maximálně dvanáctinásobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí předchozího kalendářního roku. Zřizuje-li zaměstnavatel na základě jedné dohody s Úřadem práce 10 a více pracovních míst pro osoby se zdravotním postižením, může příspěvek na zřízení jednoho pracovního místa pro osobu se zdravotním postižením činit maximálně desetinásobek a pro osobu s těžším zdravotním postižením maximálně čtrnáctinásobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí předchozího kalendářního roku.

Příspěvek na zřízení pracovního místa pro osobu se zdravotním postižením se poskytuje za podmínky, že zaměstnavatel nemá v evidenci daní zachyceny daňové nedoplatky vedené finančním nebo celním úřadem, nemá nedoplatek na pojistném a na penále na veřejné zdravotní pojištění nebo na pojistném a na penále na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, s výjimkou případů, kdy bylo povoleno splácení ve splátkách a není v prodlení se splácením splátek nebo povoleno posečkání daně.

(2) Příspěvku na úhradu provozních nákladů vynaložených v souvislosti se zaměstnáváním osob se zdravotním postižením

Podle § 76 zákona o zaměstnanosti může Úřad práce na základě písemné dohody uzavřené se zaměstnavatelem, který zaměstnává v pracovním poměru osobu se zdravotním postižením, poskytnout tomuto zaměstnavateli příspěvek na úhradu provozních nákladů vynaložených v souvislosti se zaměstnáváním osoby se zdravotním postižením. Roční výše tohoto příspěvku může činit nejvýše 48 000 Kč na jednu osobu se zdravotním postižením.

Poznámka

Druhy provozních nákladů, které se považují za provozní náklady vynaložené v souvislosti se zaměstnáváním osoby se zdravotním postižením, na které lze zaměstnavateli poskytnout příspěvek podle § 76 ZZ, jsou taxativně vymezeny v § 8 vyhlášky č. 518/2004 Sb., kterou se provádí zákon o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů.

Příspěvek podle § 76 ZZ se poskytuje zálohově čtvrtletně nebo v jiném dohodnutém období. Záloha je splatná nejpozději poslední den prvního měsíce příslušného čtvrtletí nebo jiného dohodnutého období.

Příspěvek na úhradu provozních nákladů vynaložených v souvislosti se zaměstnáváním osoby se zdravotním postižením se poskytuje za podmínky, že zaměstnavatel nemá v evidenci daní zachyceny daňové nedoplatky vedené finančním nebo celním úřadem, nemá nedoplatek na pojistném a na penále na veřejné zdravotní pojištění nebo na pojistném a na penále na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, s výjimkou případů, kdy bylo povoleno splácení ve splátkách a není v prodlení se splácením splátek nebo povoleno posečkání daně.

Příspěvek na úhradu provozních nákladů vynaložených v souvislosti se zaměstnáváním osoby se zdravotním postižením se neposkytne zaměstnavateli

a) na osobu se zdravotním postižením, která pracuje mimo pracoviště zaměstnavatele,

b) na zaměstnance v pracovním poměru, který je osobou zdravotně znevýhodněnou,

c) na osobu se zdravotním postižením, která je dočasně přidělena k výkonu práce k uživateli, jde-li o zaměstnavatele, který je agenturou práce.

CHRÁNĚNÝ TRH PRÁCE

Osobám se zdravotním postižením se poskytuje zvýšená ochrana na trhu práce.

Podle § 78 odst. 1 zákona o zaměstnanosti je chráněný trh práce tvořen zaměstnavateli, kteří zaměstnávají více než 50 % osob se zdravotním postižením z celkového počtu svých zaměstnanců a se kterými Úřad práce uzavřel písemnou dohodu o jejich uznání za zaměstnavatele na chráněném trhu práce. Tato dohoda se za stanovených podmínek uzavírá v rámci místní působnosti krajské pobočky Úřadu práce, v jejímž obvodu má sídlo zaměstnavatel, který je právnickou osobou, nebo v jejímž obvodu má bydliště zaměstnavatel, který je fyzickou osobou.

Podle § 78 odst. 10 zákona o zaměstnanosti je pro zjištění splnění podmínky zaměstnávání více než 50 % osob se zdravotním postižením z celkového počtu zaměstnanců podle odstavce 1 rozhodný průměrný přepočtený počet zaměstnanců za kalendářní čtvrtletí.

Poznámka

Podle § 12 vyhlášky č. 518/2004 Sb. se pro účely splnění podmínky zaměstnávání více než 50 % zaměstnanců, kteří jsou osobami se zdravotním postižením, průměrný přepočtený počet těchto zaměstnanců zjišťuje podle § 11 této vyhlášky; každý zaměstnanec, který je osobou s těžším zdravotním postižením, se započítává třikrát.

Za podmínek stanovených v § 78a ZZ se zaměstnavateli, se kterým Úřad práce uzavřel dohodu o uznání za zaměstnavatele na chráněném trhu práce, poskytuje příspěvek na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením, a to formou částečné úhrady vynaložených prostředků na mzdy nebo platy a dalších nákladů. Tímto příspěvkem jsou nahrazovány skutečně vynaložené prostředky na mzdy nebo platy v měsíční výši 75 % prostředků skutečně vynaložených na mzdy nebo platy na zaměstnance v pracovním poměru, který je osobou se zdravotním postižením, včetně pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pojistného na veřejné zdravotní pojištění, které zaměstnavatel za sebe odvedl z vyměřovacího základu tohoto zaměstnance, nejvýše ale

  • v částce podle odstavce 17, jde-li o osobu s těžším zdravotním postižením a osobu se zdravotním postižením, která je invalidní v prvním nebo druhém stupni,

Podle § 78a odst. 17 zákona o zaměstnanosti činí maximální částka příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením 12 800 Kč; vláda však může nařízením zvýšit maximální částku tohoto příspěvku, a to zpravidla s účinností od počátku kalendářního roku s přihlédnutím k vývoji minimální mzdy, mzdové úrovně a životních nákladů.

Poznámka

Nařízením vlády č. 388/2020 Sb. byla s účinností od 1. října 2020 maximální částka příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením podle § 78a odst. 17 zákona o zaměstnanosti zvýšena na 13 600 Kč.

  • 5 000 Kč, jde-li o osobu zdravotně znevýhodněnou.

Příspěvek na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením se poskytuje čtvrtletně zpětně na základě písemné žádosti zaměstnavatele, která musí být krajské pobočce Úřadu práce doručena nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po uplynutí příslušného kalendářního čtvrtletí. Příspěvek se poskytuje za podmínky, že k poslednímu dni příslušného kalendářního čtvrtletí zaměstnavatel nemá v evidenci daní zachyceny daňové nedoplatky vedené příslušným finančním nebo celním úřadem, nemá nedoplatek na pojistném a na penále na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a na pojistném a na penále na veřejné zdravotní pojištění, s výjimkou případů, kdy

  1. bylo povoleno splácení ve splátkách a zaměstnavatel není v prodlení se splácením splátek nebo bylo povoleno posečkání daně, nebo
  2. součet nedoplatků zaměstnavatele, s výjimkou nedoplatků podle písmene a), k poslednímu dni příslušného kalendářního čtvrtletí nepřesáhl 10 000 Kč a zaměstnavatel tyto nedoplatky uhradil do 15. dne kalendářního měsíce následujícího po kalendářním čtvrtletí, za které o poskytnutí příspěvku žádá, nebo je uhradil do 5 pracovních dnů ode dne, kdy se o těchto nedoplatcích od krajské pobočky Úřadu práce dozvěděl v případě, že si údaje o nedoplatcích zjistil Úřad práce sám, pokud mu k tomu dal zaměstnavatel souhlas a za tímto účelem zprostil příslušný finanční nebo celní úřad povinnosti mlčenlivosti vůči Úřadu práce; uhrazení nedoplatku je zaměstnavatel povinen krajské pobočce Úřadu práce doložit.

Příspěvek se zaměstnavateli neposkytne po dobu 3 let ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o uložení pokuty za umožnění výkonu nelegální práce podle § 5 písm. e) ZZ bodu 3. Dále se příspěvek zaměstnavateli neposkytne po dobu 12 měsíců ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o uložení pokuty za správní delikt nebo přestupek na úseku zaměstnanosti nebo inspekce práce, pokud výše uložené pokuty přesáhla 50 000 Kč, a to na vyšší počet zaměstnanců, kteří jsou osobami se zdravotním postižením, než jaký zaměstnavatel zaměstnával ke dni nabytí právní moci rozhodnutí o uložení této pokuty.

K příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením náleží podle § 78a odst. 3 zákona o zaměstnanosti paušální částka 1 000 Kč měsíčně na osobu se zdravotním postižením na náklady vynaložené zaměstnavatelem na zaměstnávání osob se zdravotním postižením v kalendářním čtvrtletí, za které o poskytnutí příspěvku žádá. Za stanovených podmínek může zaměstnavatel v žádosti o poskytnutí příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením uplatnit nárok na zvýšení příspěvku na další náklady vynaložené zaměstnavatelem na zaměstnávání osob se zdravotním postižením v kalendářním čtvrtletí, za které o poskytnutí příspěvku žádá.

POVINNÝ PODÍL ZAMĚSTNANCŮ SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM

Podle § 81 odst. 1 zákona o zaměstnanosti jsou zaměstnavatelé s více než 25 zaměstnanci v pracovním poměru povinni zaměstnávat osoby se zdravotním postižením ve výši povinného podílu těchto osob na celkovém počtu zaměstnanců zaměstnavatele. Povinný podíl činí 4 %.

Pro zjištění celkového počtu zaměstnanců, kteří jsou osobami se zdravotním postižením, a určení povinného podílu těchto zaměstnanců je rozhodný průměrný roční přepočtený počet zaměstnanců. Do průměrného ročního přepočteného počtu zaměstnanců se započítávají pouze zaměstnanci v pracovním

Nahrávám...
Nahrávám...