dnes je 26.12.2024

Input:

Ukazatele likvidity

1.1.2011, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

11.5.1.3
Ukazatele likvidity

Ing. Jiřina Rezková

Poměrové ukazatele likvidity informují uživatele o tom, jak je podnik schopen hradit svoje závazky, jaká je jeho platební schopnost. Tím je současně vymezena schopnost podniku samostatně existovat.

V souvislosti s platební schopností podniku je třeba definovat základní pojmy vztahující se k této stránce podnikových charakteristik. Stejně jako v některých dalších oblastech finanční analýzy, je i s likviditou spojena nejednotnost v definici základních pojmů.

Likvidita a solventnost

Likvidita je běžné označení pro schopnost podniku přeměnit nějaký majetek na peníze (zásoby, pohledávky apod.). Solventnost je schopnost tohoto podniku hradit svoje závazky v okamžiku potřeby, tj. v okamžiku jejich splatnosti. Obě dvě schopnosti jsou na sobě silně závislé, první druhou podmiňuje.

Takto uvedené definice jsou však stále častěji nahrazovány jiným pojetím, a to tím, který vychází z definování uvedených pojmů např. v mezinárodních účetních standardech. Pak je likvidita chápána jako momentální schopnost podniku hradit své splatné závazky a je měřítkem okamžité solventnosti, kdežto solventnost chápána jako obecná schopnost podniku získávat peněžní prostředky k úhradě závazků. Solventnost je tedy představována relativním přebytkem hodnot aktiv nad hodnotou závazků a je doplněna posouzením likvidnosti aktiv.

Aktiva z hlediska solventnosti

Likvidnost je chápána jako míra snadnosti, se kterou lze aktiva převést na peníze. Obecně můžeme vymezit čtyři skupiny aktiv z hlediska likvidnosti:

  • aktiva 1. stupně, k nimž patří hotové peníze, peníze na účtech na požádání, krátkodobé cenné papíry, šeky, směnky apod.,

  • aktiva 2. stupně, která jsou představována pohledávkami,

  • aktiva 3. stupně, ke kterým patří zásoby. V některých podnicích však mohou být zásoby více likvidní než pohledávky, např. v podnicích, jejichž zásoby jsou představovány pohonnými hmotami, dřevem apod.,

  • aktiva 4. stupně jsou představována fixními aktivy, např. nemovitostmi, a jsou nejméně likvidní. Některé lukrativní nemovitosti nebo zajímavé tituly dlouhodobých cenných papírů však mohou být vysoce likvidní.

Základní pravidlo finančního řízení

Základní pravidlo finančního řízení říká, že bychom měli financovat aktiva vždy takovým zdrojem, který má dobu splatnosti obdobnou, jako je doba efektivní použitelnosti příslušného aktiva. Na základě tohoto pravidla pak lze vymezit pro financování dvě základní skupiny:

  • stálá aktiva a trvalá složka oběžného majetku jsou u finančně zdravých podniků financovány dlouhodobým kapitálem,

  • přechodná složka oběžných aktiv je financována krátkodobým kapitálem.

Ukazatelé stupně krytí

Abychom zjistili, jak je uvedené pravidlo v podniku dodržováno, využíváme k hodnocení dva poměrové ukazatele, kterým souhrnně říkáme ukazatele stupně krytí. Prvním ukazatelem je

Stupeň krytí stálých aktiv vlastním kapitálem =
= vlastní kapitál / stálá aktiva

Druhým ukazatele je:

Stupeň krytí stálých aktiv dlouhodobým kapitálem =
= dlouhodobý kapitál / stálá aktiva

Dlouhodobý kapitál je představován součtem vlastního kapitálu a dlouhodobých cizích zdrojů, jež jsou opět představovány součtem, a to dlouhodobých závazků a dlouhodobých úvěrů.

Pro hodnocení ukazatelů platí zásada, že čím je ukazatel vyšší, tím je to pro podnik výhodnější. Na druhé straně to však je pro podnik drahé. Můžeme se setkat s doporučením, aby první ukazatel dosahoval hodnoty 75 % a druhý ukazatel 100 %. To však znamená, že by byl nulový pracovní kapitál a jednalo by se o silně agresivní financování, kde by nebyla financována stálá část pracovního kapitálu dlouhodobými zdroji. Tento způsob financování může podnik ohrozit při snaze o růst produkční schopnosti.

 
Firma A Firma B Firma C
Stálá aktiva 401.915 35.216 3.605
Vlastní kapitál 256.879 12.815 3.989
Douhodobé závazky 650 0 0
Dlouhodobé úvěry 150.000 45.000 0
Stupeň krytí stálých aktiv vlastním kapitálem v % 63,91 36,39 110,65
Stupeň krytí stálých aktiv dlouhodobým kapitálem v % 101,40 164,17 110,65

Všechny posuzované firmy pocházejí z českého podnikatelského prostředí, ani jedna nedosahuje u ukazatele stupně krytí stálých aktiv dlouhodobým kapitálem 100 %. U všech dochází k převisu dlouhodobého kapitálu nad fixními aktivy, to znamená, že pracují s čistým pracovním kapitálem a financují část oběžného majetku dlouhodobým kapitálem.

Vlastní poměrové ukazatele likvidity jsou považovány za velmi důležité charakteristiky platební schopnosti podniků a odvozují likviditu od poměru krátkodobých (oběžných) aktiv a krátkodobých závazků (závazků se splatností do jednoho roku). Podle míry přesnosti rozlišujeme tři stupně krátkodobé likvidity:

Ukazatel běžné likvidity

Ukazatel běžné likvidity (current ratio), který vypočítáme ze vztahu

ukazatel běžné likvidity = oběžná aktiva / krátkodobé dluhy

Do údaje oběžných aktiv zahrneme zásoby, krátkodobé pohledávky, finanční majetek, ostatní aktiva a pohledávky za upsané vlastní jmění. Krátkodobé dluhy jsou představovány krátkodobými závazky, krátkodobými bankovními úvěry, krátkodobými peněžními výpomocemi a ostatními pasívy.

Pro ukazatele se někdy

Nahrávám...
Nahrávám...