Ing. Pavla Strakošová
Struktura účetní závěrky souvisí se zařazením účetní jednotky do příslušné kategorie (mikro, malá, střední nebo velká).
Mikro účetní jednotkou je ta, která k rozvahovému dni nepřekračuje alespoň 2 z uvedených hraničních hodnot:
Malou účetní jednotkou je ta, která není mikro účetní jednotkou a k rozvahovému dni nepřekračuje alespoň 2 z uvedených hraničních hodnot:
Střední účetní jednotkou je ta, která není mikro účetní jednotkou ani malou účetní jednotkou a k rozvahovému dni nepřekračuje alespoň 2 z uvedených hraničních hodnot:
Velkou účetní jednotkou je ta, která k rozvahovému dni překračuje alespoň 2 hraniční hodnoty uvedené u střední účetní jednotky:
A dále za velkou účetní jednotku se vždy považuje
-
subjekt veřejného zájmu,
-
vybraná účetní jednotka.
Aktivy celkem se rozumí úhrn aktiv zjištěný z rozvahy (netto aktiva).
Ročním úhrnem čistého obratu se rozumí výše výnosů snížená o prodejní slevy, dělená počtem započatých měsíců, po které trvalo účetní období, a vynásobená 12.
Průměrným počtem zaměstnanců se rozumí průměrný přepočtený evidenční počet zaměstnanců podle metodiky Českého statistického úřadu.
V prvním účetním období po svém vzniku nebo zahájení činnosti postupuje účetní jednotka podle právní úpravy pro takovou kategorii účetních jednotek, u níž lze důvodně předpokládat, že splní její podmínky k rozvahovému dni prvního účetního období.
A nyní již k pravidlům sestavení účetní závěrky.
Základní vymezení účetní závěrky je zakotveno v zákoně o účetnictví v části třetí.
Účetní závěrka je nedílný celek a tvoří ji:
- rozvaha (bilance),
- výkaz zisku a ztráty,
- příloha.
Účetní závěrka obchodních společností zahrnuje i
Malé účetní jednotky a mikro účetní jednotky nejsou povinny sestavovat přehled o peněžních tocích a přehled o změnách vlastního kapitálu.
Každá z položek
obsahuje též informaci o výši této položky uvedené za bezprostředně předcházející účetní období ("minulé účetní období").
Náležitosti účetní závěrky
Povinné náležitosti účetní závěrky jsou stanoveny v § 18 ZoÚ:
Účetní závěrka musí obsahovat:
- obchodní firmu nebo název a sídlo (právnické osoby); obchodní firmu nebo jméno, bydliště a sídlo, liší-li se od bydliště (fyzické osoby),
- identifikační číslo osoby, pokud je má účetní jednotka přiděleno, informaci o zápisu do veřejného rejstříku uváděnou na obchodních listinách,
- právní formu účetní jednotky, případně informaci o tom, že účetní jednotka je v likvidaci,
- předmět podnikání nebo jiné činnosti, případně účel, pro který byla zřízena,
- rozvahový den nebo jiný okamžik, k němuž se účetní závěrka sestavuje,
- okamžik sestavení účetní závěrky,
- podpisový záznam oprávněné osoby (statutární orgán).
Účetní jednotky sestavují:
Ve zkráceném rozsahu (nestanoví-li ZoÚ jinak) mohou sestavit účetní závěrku účetní jednotky, které nemají povinnost mít ověřenu účetní závěrku auditorem (pokud se dobrovolně nerozhodnou sestavovat a předkládat účetní závěrku v plném rozsahu).
Povinnost mít ověřenu účetní závěrku auditorem (za dále vymezených podmínek) mají účetní jednotky:
-
kterým tuto povinnost stanoví zvláštní právní předpis;
-
velké účetní jednotky (s výjimkou vybraných účetních jednotek, které nejsou subjekty veřejného zájmu);
-
střední účetní jednotky;
-
malé účetní jednotky, pokud jsou akciovými společnostmi nebo svěřenskými fondy podle občanského zákoníku a k rozvahovému dni účetního období, za nějž se účetní závěrka ověřuje, a účetního období bezprostředně předcházejícího (tj. za dvě období), překročily nebo již dosáhly alespoň jednu z uvedených hodnot
- aktiva celkem (netto) 40 000 000 Kč,
- roční úhrn čistého obratu 80 000 000 Kč,
- průměrný počet zaměstnanců v průběhu účetního období 50;
-
ostatní malé účetní jednotky, pokud k rozvahovému dni účetního období, za nějž se účetní závěrka ověřuje, a účetního období bezprostředně předcházejícího (tj. za dvě období), překročily nebo již dosáhly alespoň dvě hodnoty ze tří uvedených.
Velké účetní jednotky (s uvedenou výjimkou) a střední účetní jednotky mají tedy vždy povinnost auditu, to znamená, že netestují dvě období po sobě jdoucí. Pokud by například vznikla firma v běžném roce a splnila již v tomto roce parametry po její zařazení do kategorie střední nebo velká, potom již tento běžný rok má povinnost auditu.
Malé účetní jednotky testují dvě období a tři parametry; přičemž buď stačí překročení či dosažení jednoho parametru (akciová společnost, svěřenský fond) nebo dvou parametrů (ostatní).
Účetní jednotky výše uvedené nejsou povinny mít auditorem ověřenou účetní závěrku
-
sestavenou v průběhu konkursu, a to po dobu nepřetržitě po sobě jdoucích 36 kalendářních měsíců (pokud o jejím ověření auditorem nerozhodne věřitelský výbor);
-
sestavenou ke dni předcházejícímu dni, kterým nastanou účinky schválení reorganizačního plánu (pokud o jejím ověření auditorem nerozhodne věřitelský výbor);
-
pokud došlo ke zrušení konkursu z důvodu, že majetek dlužníka je pro uspokojení věřitelů zcela nepostačující.
Zákon o účetnictví dále rozlišuje účetní závěrku:
-
řádnou,
-
mimořádnou,
-
mezitímní.
Řádná účetní závěrka se sestavuje k poslednímu dni účetního období.
Mimořádná účetní závěrka se sestavuje v ostatních případech uzavírání účetních knih.
Mezitímní účetní závěrka se sestavuje v průběhu účetního období i k jinému okamžiku než ke konci rozvahového dne v případech, kdy to vyžadují zvláštní právní předpisy. V případech sestavování mezitímní účetní závěrky účetní jednotky neuzavírají účetní knihy a provádějí inventarizaci jen pro účely vyjádření zásady opatrnosti (tj. zohlednění předvídatelných rizik a ztrát); ostatní ustanovení ZoÚ týkající se účetní závěrky platí obdobně.
Účetní závěrka sestavená podle mezinárodních účetních standardů
Účetní jednotka, která je obchodní společností a je emitentem investičních cenných papírů přijatých k obchodování na evropském regulovaném trhu, použije pro účtování a sestavení účetní závěrky mezinárodní účetní standardy upravené právem Evropské unie. Další základní pravidla k sestavení této účetní závěrky jsou uvedena v § 19a ZoÚ.
Použití mezinárodních účetních standardů v konsolidaci podle § 23a ZoÚ
Konsolidující účetní jednotka, která je emitentem investičních cenných papírů přijatých k obchodování na evropském regulovaném trhu se sídlem v členském státě Evropské unie, použije pro sestavení konsolidované účetní závěrky mezinárodní účetní standardy.
Konsolidující účetní jednotky neuvedené v předchozím textu mohou pro sestavení konsolidované účetní závěrky použít mezinárodní účetní standardy.
Konsolidovaná účetní závěrka
Konsolidovanou účetní závěrkou se rozumí účetní závěrka skupiny podniků, která slučuje stav majetku a závazků a dosažené výsledky hospodaření za konsolidační celek.
Konsolidovanou účetní závěrkou se rozumí účetní závěrka sestavená a upravená metodami konsolidace podle ZoÚ. Základní pravidla pro sestavení konsolidované účetní závěrky jsou stanovena v § 22 až 23b ZoÚ. Další pravidla jsou vymezena vyhláškou v § 62 až 67 PVZÚ.
Výroční zpráva
Účetní jednotky, které mají povinnost ověření účetní závěrky auditorem, mají současně povinnost vyhotovit výroční zprávu v minimální struktuře uvedené v § 21 ZoÚ. Výroční zprávu je auditor povinen ověřit.
Minimální obsah výroční zprávy velkých účetních jednotek:
-
uceleně, vyváženě a komplexně informovat o vývoji firmy, výkonnosti, činnosti a stávajícím hospodářském postavení,
-
dále povinnost uvádět finanční a nefinanční informace o:
-
významných skutečnostech po rozvahovém dni,
-
předpokládaném vývoji činnosti účetní jednotky,
-
aktivitách v oblasti výzkumu a vývoje,
-
nabytí vlastních akcií nebo vlastních obchodních podílů,
-
aktivitách v oblasti ochrany životního prostředí, pracovněprávních vztazích,
-
pobočkách…