dnes je 20.2.2025

Input:

Slevy na dani z příjmů FO

18.2.2025, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 19 minut

Slevy na dani z příjmů FO

Ing. Martin Veselý

1. Úvod, právní úprava

2. Typy slev na dani

2.1 Základní sleva na poplatníka

2.2 Sleva na druhého z manželů

2.3 Sleva na invaliditu

3. Daňové zvýhodnění

3.1 Vymezení a podmínky uplatnění

3.2 Postup u závislé činnosti

3.3 Postup u daňových nerezidentů

1. Úvod, právní úprava

Úvod

ZDP upravuje tři typy snížení daně z příjmů FO formou slevy na dani, v závislosti na osobní situaci poplatníka. Jsou to:

  • základní sleva na poplatníka,

  • sleva na druhého z manželů a

  • sleva na invaliditu.

Rozebereme si je ve 2. kapitole.

Od 1. 1. 2024 byly bez náhrady zrušeny tradiční sleva na studenta a sleva za umístění dítěte.

Ve třetí kapitole se pak věnujeme specifické slevě na děti vyživované ve společné domácnosti, tzv. daňovému zvýhodnění.

Obsahem tohoto článku jsou jen slevy osobního charakteru, nevěnujeme se zde tedy speciálním slevám na dani, které mohou být přiznány zaměstnavatelům z titulu zaměstnávání zdravotně postižených osob (viz Zaměstnávání osob se zdravotním postižením).

Právní úprava

  • ZDP – zejména ustanovení §§ 35ba, 35bb, 35c, 35d

2. Typy slev na dani

Zákon konkrétně umožňuje typy slev na dani uvedené v tabulce. Lze je uplatňovat v ročním úhrnu (vždy), případně měsíčně při výplatě mzdy (u závislé činnosti).

Typ slevy na dani Měsíční částka (v Kč) Roční částka (v Kč)
  Rok 2024 Rok 2025 Rok 2024 Rok 2025
Na poplatníka (základní sleva)  2 570 2 570 30 840 30 840
Na vyživovaného manžela (manželku, registrovaného partnera či partnerku) nelze uplatnit  nelze uplatnit  24 840* 24 840*
Na invaliditu 1. či 2. stupně (základní sleva)  210 210 2 520 2 520
Na invaliditu 3. stupně(rozšířená sleva)  420 420 5 040 5 040
Na držitele průkazky ZTP/P  1 345 1 345 16 140 16 140

* Je-li druhý z manželů či registrovaný partner držitelem průkazu ZTP/P, zvyšuje se částka na dvojnásobek.

Daňoví nerezidenti

Daňoví nerezidenti mají na všechny uvedené slevy nárok jen za podmínky, že nejméně 90 % jejich příjmů (nezapočítávají se příjmy osvobozené a nezdanitelné) pochází ze zdrojů na území České republiky. Proto je také nemohou uplatňovat měsíčně (s výjimkou částky na poplatníka, tu uplatňovat lze).

2.1 Základní sleva na poplatníka

Základní slevu na dani může uplatnit každý poplatník bez výjimky, a to i pokud dosahoval zdanitelných příjmů jen po část zdaňovacího období. Zaměstnanec ji u svého zaměstnavatele může uplatňovat i měsíčně, podepíše-li nebo elektronickou formou učiní pro příslušné zdaňovací období Prohlášení, v němž uvede, že za dané období nebo jeho část tuto slevu neuplatňuje u jiného zaměstnavatele.

Základní sleva na dani se nekrátí ani v případě úmrtí.

Poplatník zemřel 30. září 2024. V takovém případě je zapotřebí podat ve lhůtě tří měsíců přiznání k dani z příjmů za část zdaňovací období od 1. 1. do 29. 9. 2024; tuto povinnost má osoba spravující pozůstalost. Na tomto přiznání uplatní slevu na poplatníka v nekrácené roční výši.

2.2 Sleva na druhého z manželů

Slevu na dani z titulu vyživovaného manžela (manželky, registrovaného partnera, registrované partnerky) lze uplatnit výhradně na roční bázi, tj. v daňovém přiznání nebo v ročním zúčtování záloh.

Je tomu tak proto, že teprve po uplynutí roku je zřejmé, jaký má zohledněná osoba příjem. Horní limitní hranicí vlastních příjmů je 68 000 Kč. Podmínkou uplatnění položky je sdílení společně hospodařící domácnosti; osobami ve společně hospodařící domácnosti se rozumí osoby, které spolu trvale žijí a společně hradí náklady na své potřeby.

Omezení od roku 2024

Ozdravný balíček veřejných financí však přinesl od roku 2024 významné omezení. K již platným podmínkám vlastních příjmů a společné domácnosti se přidává ještě jedna – společně hospodařící domácnost s vyživovaným dítětem poplatníka, které nedosáhlo věku tří let.

U prarodičů je odpočet možný jen za předpokladu, že jejich péče o malé dítě nahrazuje péči rodičů. A naopak v situaci, kdy poplatník (typicky mladá žena – studentka) je sám vyživovaným dítětem a jeho (její) manžel nemá dostatečný základ daně pro uplatnění slevy na manžela, uplatní se výjimka pro daňové zvýhodnění (dovysvětlení s příkladem dále ve výkladu daňového zvýhodnění).

Vlastní příjmy

Do vlastních příjmů se nezahrnují dávky státní sociální podpory (např. porodné, rodičovský příspěvek), dávky pěstounské péče, dávky pomoci v hmotné nouzi, státní příspěvky na penzijní připojištění apod. Do příjmu druhého z manželů nezahrneme ani případný příjem z bezpodílového spoluvlastnictví (společného jmění manželů). Je to vcelku logické, neboť jde o příjem z vlastního majetku.

Do vlastního příjmu je naopak nutné zahrnout peněžitou pomoc v mateřství, starobní či invalidní důchod, odměnu pěstouna, příjem z pronájmu atp. Do příjmů se také zahrnují všechny formy covidové podpory (kompenzační bonus, ošetřovné, covidové dotace aj.).

Doba manželství

Trvá-li manželství (registrované partnerství) jen po část roku, započítá se 1/12 roční částky za každý měsíc, na jehož počátku byly podmínky pro uplatnění slevy splněny. Stále však je nutné mít na zřeteli roční limit příjmů druhého z manželů 68 000 Kč.

Pan Libor podává za rok 2024 daňové přiznání, na kterém hodlá uplatnit slevu na manželku Jitku, která je na rodičovské dovolené. Nepobírala peněžitou pomoc v mateřství ani nedosáhla jiných započitatelných příjmů. Jejich dcera oslavila třetí narozeniny 15. června.

Pan Libor testuje tři podmínky: společnou domácnost, vlastní příjmy manželky a věk dítěte. První dvě jsou splněny po celý rok, třetí však pouze po část roku. V takovém případě je možné uplatnit 1/12 za každý měsíc, na jehož počátku byla podmínka splněna. Na přiznání tak pan Libor uplatní slevu na manželku pouze za šest kalendářních měsíců.

Slevu na dani na druhého z manželů nelze kombinovat s rozdělením příjmů na něj jako na spolupracující osobu.

Doklady

Existenci manželky prokáže poplatník oddacím listem, držitel průkazu ZTP/P předloží jeho fotokopii nebo rozhodnutí vydané Úřadem práce ČR o přiznání průkazu osoby se zdravotním postižením označeným symbolem ZTP/P. Výši ročního příjmu manželky poplatník uvede v žádosti o roční zúčtování.

2.3 Sleva na invaliditu

Je-li poplatníkovi přiznán invalidní důchod, má nárok na uplatnění měsíční či roční částky snížení daně z titulu invalidity. Zákon o důchodovém pojištění rozeznává tři stupně invalidity:

  • invaliditu 1. stupně, poklesla-li pracovní schopnost v rozpětí 35 – 49 %,

  • invaliditu 2. stupně, poklesla-li pracovní schopnost v rozpětí 50 – 69 %,

  • invaliditu 3. stupně, poklesla-li pracovní schopnost nejméně o 70 %.

TipTip

Pracovní schopností se rozumí schopnost poplatníka vykonávat výdělečnou činnost odpovídající jeho tělesným, smyslovým a duševním schopnostem s přihlédnutím k dosaženému vzdělání, zkušenostem a znalostem. Poklesem pracovní schopnosti se rozumí dlouhodobý pokles schopnosti vykonávat výdělečnou činnost v důsledku omezení tělesných, smyslových a duševních schopností ve srovnání se stavem, který byl u poplatníka před vznikem dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu.

V prvních dvou případech ZDP přiznává tzv. základní slevu, ve třetím případě tzv. rozšířenou slevu. Nejvyšší částku může zohlednit poplatník, který je držitelem průkazu ZTP/P. Slevu na držitele průkazu ZTP/P a slevu na invaliditu je možné sčítat, jsou-li splněny zákonné podmínky.

Nárok může uplatnit i poplatník, jehož nárok na invalidní důchod zanikl z důvodu souběhu nároku na výplatu tohoto invalidního důchodu se starobním důchodem, resp. jeho žádost o invalidní důchod třetího stupně byla zamítnuta z jiných důvodů než proto, že poplatník není invalidní ve třetím stupni.

Pan Evžen pobírá důchod z titulu invalidity prvního stupně. Po dovršení důchodového věku požádal o výplatu starobního důchodu. Z důvodu souběhu starobního a invalidního důchodu mu zanikl nárok na ten důchod, který je nižší, tj. u pana Evžena nárok na důchod invalidní. Nárok na uplatnění roční slevy 2 520 Kč však zůstal zachován.

Prokazování

Také slevu na dani z důvodu invalidity lze uplatnit u zaměstnavatele v měsíční výši. Poplatník ji prokazuje:

  • rozhodnutím o přiznání invalidního důchodu a každoročně nejpozději do 15. února dokladem o výplatě invalidního důchodu,

  • potvrzením správce daně o tom, že poplatníkovi je přiznán jiný důchod z důchodového pojištění, u něhož je podmínkou invalidita 3. stupně (vdovský důchod po jednom roce od úmrtí druhého z manželů, je-li vdova či vdovec invalidní ve 3. stupni),

  • potvrzením správce daně o tom, že poplatníkovi zanikl nárok na invalidní důchod z důvodu souběhu nároku na výplatu invalidního a starobního důchodu, nebo o tom, že žádost poplatníka o invalidní důchod pro invaliditu 3. stupně byla zamítnuta z jiných důvodů než proto, že není invalidní ve 3. stupni.

Držitel ZTP/P předloží zaměstnavateli průkaz ZTP/P (svůj, druhého z manželů, dítěte) anebo rozhodnutí vydané Úřadem práce ČR o přiznání průkazu osoby se zdravotním postižením označeným symbolem ZTP/P.

3. Daňové zvýhodnění

3.1 Vymezení a podmínky uplatnění

Daňové zvýhodnění ("DZV") je specifickým typem slevy na dani z příjmů FO přiznávané z titulu výživy dětí žijících s poplatníkem v domácnosti. V zákoně má DZV samostatnou úpravu, neboť může za určitých okolností nabývat i záporných hodnot, kdy přechází v tzv. daňový bonus.

Daňové zvýhodnění může uplatnit poplatník (fyzická osoba) na vyživované dítě, které s ním žije v domácnosti. Za domácnost se i pro tento účel považují osoby, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby. Je umožněno i v situaci, kdy rodina žije v jiném členském státě Evropské unie. Částky se s počtem dětí zvyšují, jak ukazuje tabulka.

Rok 2024–2025
Dítě Měsíčně Ročně
První 1 267 Kč 15 204 Kč
Druhé 1 860 Kč 22 320 Kč
Třetí a další 2 320 Kč 27 840 Kč

Je-li vyživované dítě držitelem průkazu ZTP/P, zvyšuje se částka daňového zvýhodnění na dvojnásobek.

Daňový bonus

Záporná část daňového zvýhodnění se nazývá daňovým bonusem a de facto jde o zápornou daň z příjmů fyzických osob, čili o daňovou pohledávku vůči státnímu rozpočtu.

Paní Jiřina vykázala za zdaňovací období roku 2024 daňovou povinnost po snížení daně o základní slevu na poplatníka ve výši 32 500 Kč. Dále uplatňuje daňové zvýhodnění na dvě vyživované děti, tj. v celkové výši 37 524 Kč. Částka přesahující daňovou povinnost, tj. 5 024 Kč, je daňovým bonusem.

Podmínky přiznání

Pro uplatnění daňového bonusu je vyžadováno splnění několika dalších podmínek. Minimálně musí činit 100 Kč, jinak se daňový bonus nepřizná. Horní limit daňového bonusu není stanoven. Další podmínka stanoví, že poplatník musí dosáhnout zdanitelného příjmu podle § 6 nebo § 7 ZDP (případně kombinací obou) nejméně v celkové výši šestinásobku minimální mzdy. Do těchto příjmů se nezahrnou příjmy osvobozené, příjmy zdaněné srážkovou daní ani příjmy zdaněné podle jiných ustanovení, např. příjmy z pronájmu (§ 9 ZDP) nebo ostatní příjmy (§ 10 ZDP). Rozhodný je přitom hrubý příjem, nikoli dílčí základ daně (příjem po odpočtu výdajů).

Vyživované dítě

Pro uplatnění DZV je zapotřebí správně stanovit, zda se v konkrétním případě jedná o osobu, kterou je pro tyto účely možné považovat za vyživované dítě. Tou může být nezletilé dítě anebo i zletilé dítě až do dovršení věku 26 let, jestliže není poživatelem invalidního důchodu pro invaliditu 3. stupně a současně:

  • se soustavně připravuje na budoucí povolání,

  • nebo se nemůže soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz,

  • nebo je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu.

Při posuzování, zda případné studium zletilého dítěte představuje soustavnou přípravu na budoucí povolání, se vychází z ustanovení §§ 12 až 16 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, v platném znění. Dočasný pobyt dítěte mimo domácnost (např. v zahraničí nebo na studiích) nemá vliv na uplatnění DZV.

Jako vyživované dítě lze uplatnit jak dítě vlastní, tak i dítě osvojené v péči nahrazující péči rodičů nebo dítě druhého z manželů vždy, pokud jsou vyživovány ve společné domácnosti.

Převod na rodiče

Nedostatečný základ daně u poplatníka, který je sám vyživovaným dítětem a přitom pečuje s manželem ve společné domácnosti o malé dítě, může způsobit zajímavou situaci – převod daňového zvýhodnění na svého rodiče.

Od roku 2024 je podmínkou tohoto modelu společně hospodařící domácnost.

Irena je studentkou Univerzity Pardubice, s manželem Miroslavem žijí v najatém bytě v Pardubicích a spolu pečují o ročního chlapečka. Irenini rodiče žijí v České Třebové, její otec na ni dosud uplatňuje daňové zvýhodnění na vyživované dítě.

Pokud nedostatečný základ daně Miroslavovi neumožní uplatnit slevu na manželku, mohl ji místo něj, po řádném zdokladování situace, uplatnit

Nahrávám...
Nahrávám...