dnes je 22.12.2024

Input:

Prodej zboží na dálku - místo plnění

16.2.2023, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 13 minut

2023.0300.2
Prodej zboží na dálku – místo plnění

Ing. Jana Ledvinková

Úvod

ZDPH byl novelován zákonem č. 355/2021 Sb. s účinností od 1. 10. 2021 a přinesl zásadní změny při stanovení místa plnění při prodeji zboží na dálku zejména v ustanovení § 8 a násl. ZDPH.

Toto ustanovení v podstatě vychází z dosud známého způsobu stanovení místa plnění při zasílání zboží osobě nepovinné k dani. Novela zavedla nový pojem pro formulační soulad s předpisy EU, a to "prodej zboží na dálku".

Ustanovení je upraveno v důsledku přijetí směrnice Rady (EU) 2017/2455, článku 2, s účinností od 1. ledna 2021. (Rada EU svým rozhodnutím č. 2020/1109 /EU/ posunula účinnost až na 1. 7. 2021.) V důsledku prodloužení legislativního procesu však v ČR nastala účinnost až od 1. 10. 2021, což přineslo některým plátcům technické problémy při obchodování se zeměmi EU, kde již novelovaná ustanovení platila.

Do základních pojmů pro účely ZDPH byl v § 4 ZDPH doplněn nový odstavec 9, který definuje prodej zboží na dálku, a nový odst. 10 s definicí prodeje dovezeného zboží na dálku.

Prodejem zboží na dálku se pro účely tohoto zákona rozumí dodání zboží, pokud

a) je zboží odesláno nebo přepraveno z členského státu odlišného od členského státu ukončení jeho odeslání nebo přepravy

1. osobou povinnou k dani, která zboží dodává, nebo

2. třetí osobou, zasahuje-li podle přímo použitelného předpisu Evropské unie, kterým se stanoví prováděcí opatření ke směrnici o společném systému daně z přidané hodnoty, osoba povinná k dani, která zboží dodává, do tohoto odeslání nebo přepravy,

b) je zboží dodáno osobě, pro kterou pořízení zboží není v členském státě ukončení jeho odeslání nebo přepravy předmětem daně, a 

c) nejde o dodání nového dopravního prostředku ani o dodání zboží s instalací nebo montáží.

Ustanovení vychází z těchto hlavních zásad:

  • Zboží dodává v rámci EU osoba povinná k dani osobě, pro kterou není pořízení zboží předmětem daně.

  • Přepravu zboží zajišťuje zásadně dodavatel, nebo třetí osoba, kterou však pověřila přepravou osoba dodavatele.

Toto ustanovení se přímo váže na článek 14 odst. 4 směrnice Rady 2006/112/ES který byl zaveden směrnicí Rady 2017/2455/EU s odloženou účinností od 1. 7. 2021. Na tento článek navazuje v nařízení Rady č. 282/2011 ES článek 5a, který uvádí podmínky odeslání zboží dodavatelem, případně subdodavatelem této přepravy, kterého zajistí dodavatel zboží osobě, pro kterou pořízení takového zboží není předmětem daně.

Pojem "prodej zboží na dálku" zahrnuje případy, kdy odeslání nebo přeprava daného zboží se uskutečňuje mezi členskými státy, a to mezi osobou povinnou k dani a osobou, pro kterou takové pořízení zboží není předmětem daně například občanovi, který neuskutečňuje ekonomickou činnost (zaměstnanec), nebo studentovi atp.

Z vymezení těchto pojmů vyplývají specifické rysy této kategorie přeshraničních dodání zboží v Evropské unii, a to konkrétně způsob přepravy zboží (zajišťuje ji, popř. do ní zasahuje, dodavatel, nikoliv příjemce) a skutečnost, že příjemci nevznikne daňová povinnost z titulu pořízení zboží z jiného členského státu.

Změny, ke kterým dochází v pravidlech pro stanovení místa plnění při prodeji zboží na dálku, jsou zaměřené na malé a začínající podniky, které jsou usazené pouze v jednom členském státě.

Principy a záměr tohoto pravidla jsou obdobné jako v případě výjimky u dosavadních pravidel pro přeshraničně poskytované digitální služby (telekomunikační služby, služby TV a rozhlasového vysílání a elektronicky poskytované služby) podle § 10i ZDPH.

Místo plnění ve státě usazení dodavatele

Pravidlo podle § 8 odst. 2 ZDPH se vztahuje na osoby prodávající zboží na dálku, které jsou usazeny (mají sídlo nebo provozovnu) pouze v jednom členském státě, a hodnota jimi poskytovaných příslušných plnění nepřesáhne stanovenou roční prahovou hodnotu, a to v daném ani předcházejícím kalendářním roce.

Pro stanovení místa plnění se pro tyto podniky nastavuje jednotná roční prahová hodnota ve výši 10 000 EUR, nebo ekvivalent v národní měně, která je společná pro přeshraničně poskytované digitální služby a prodeje zboží na dálku do všech ostatních členských států. Tato prahová hodnota je stanovená v úrovni bez daně a při přepočtu na českou měnu podle směnného kurzu zveřejněného Evropskou centrální bankou v den přijetí dané směrnice je 256 530 Kč.

Jsou-li tyto podmínky vztahující se k usazení osoby uskutečňující daná plnění a jejich hodnotě splněny, je místem plnění místo (členský stát) zahájení odeslání nebo přepravy daného zboží.

Pokud tedy český plátce dodrží prahovou hodnotu poskytnutých plnění do 10 000 EUR, místo plnění se stanoví v tuzemsku a plátce vystavuje daňové doklady s českou daní.

Pokud se týká poskytování digitálních služeb, započítávajících se do celkové prahové hodnoty 10 000 EUR včetně zboží, novela ZDPH upravuje pro tyto účely také ustanovení § 10i odst. 4 ZDPH, ve kterém stanoví, že místem plnění při poskytnutí služby osobě nepovinné k dani, kterou celková hodnota příslušných plnění bez daně překročila částku nebo její ekvivalent podle § 8 odst. 2 písm. c) ZDPH, (10 000 EUR) je místo plnění podle odstavce 1, to znamená v místě spotřeby.

Půjde tedy o součet hodnot všech uvedených plnění ve všech členských státech celkem. Pokud plátce dodává zboží na dálku do jiných členských států a současně poskytuje digitální služby podle § 10i ZDPH, tak se tato plnění sčítají za všechny státy EU a sleduje se překročení prahové hodnoty 10 000 EUR.

Do dosažení této prahové hodnoty 10 000 EUR se stanoví místo plnění v místě, kde se zboží nachází v době, kdy jeho odeslání nebo přeprava začíná, tedy v podstatě v místě sídla dodavatele, jak stanoví § 8 odst. 2 ZDPH.

Potom může osoba povinná k dani prodávající zboží na dálku uplatnit zdanění ve svém členském státě, odkud zboží prodává, namísto v jiném členském státě, do kterého zboží odesílá či přepravuje. Tato plnění uvede na ř. 1 (příp. 2) daňového přiznání a současně do kontrolního hlášení v oddílu A4 (A5).

Nadále již pro účely stanovení místa plnění nebude nutné sledovat obraty prodeje zboží na dálku či poskytování digitálních služeb odděleně do každého členského státu.

Příklad

Plátce daně prodává textilní výrobky občanům do Polska, Maďarska a na Slovensko. Za období od ledna do prosince prodal tyto výrobky celkem v hodnotě 4 000 EUR. Daňové doklady vystavoval s českou daní, základní sazbou daně 21 %. Plnění uváděl do ř. 1 daňového přiznání a do kontrolního hlášení v oddílu A5. Dopravu zboží zajistil vlastním nákladním automobilem.

V některých případech objednal jako subdodavatele přepravy dopravní firmu, které za přepravní služby zaplatil na základě přijatého daňového dokladu.

Za stejné období poskytl digitální služby do Rakouska a Německa v celkové hodnotě 3 000 EUR. Daňové doklady vystavoval s českou daní, základní sazbou 21 %. Plnění uváděl na ř. 1 daňového přiznání a do kontrolního hlášení v oddílu A5.

V uvedeném období se stanoví pro obě plnění místo plnění v tuzemsku, v sídle poskytovatele plnění do jiného členského státu.

Překročení prahové hodnoty, místo plnění ve státě příjemce plnění

V případě, kdy při prodeji zboží na dálku celková hodnota příslušných plnění bez daně překročila v kalendářním roce částku 10 000 EUR, nebo její ekvivalent, je místo plnění stanoveno podle § 8 odst. 1 ZDPH, tj. tam, kde se zboží nachází po ukončení jeho odeslání nebo přepravy. Tedy v tom členském státě, kde má sídlo příjemce objednaného zboží, pro kterého toto pořízení zboží není předmětem daně. Ekvivalent této částky v národní měně při použití směnného kurzu se jedná o kurz zveřejněný Evropskou centrální bankou pro den 5. prosince 2017; celkovou hodnotou příslušných plnění se pro účely určení místa plnění rozumí hodnota zboží a služeb v tomto režimu.

V takovém případě nastávají pro plátce dvě možnosti:

1. Dodavatel se registruje ve státě ukončení dodání zboží nebo poskytnutí služeb podle § 10i ZDPH.

2. Dodavatel se registruje do zvláštního režimu jednoho správního místa.

V případě podle bodu 2 postupuje plátce podle § 110a ZDPH – režim EU (registrace na FÚ pro Jihomoravský kraj). Daň plátce odvede přes elektronický portál daňové správy v režimu OSS, tj. v režimu unie. Tento režim nelze použít na domácí dodání. Výjimka je pouze u provozovatele elektronického rozhraní, který usnadňuje dodání zboží podle § 13a ZDPH. (Pozn. autorky: toto je však samostatná specifická problematika pro jiné téma článku.)

Je zde dále vazba na § 101 odst. 6, 7 a § 110zc ZDPH. V tomto režimu OSS EU je zdaňovací období Q, přiznání se podá do konce následujícího měsíce po skončení Q včetně negativního, podle již přiděleného DIČ plátce. Plátce neobdrží jiné specifické DIČ.

Podrobněji k této problematice nalezneme v ZDPH ustanovení týkající se zvláštního režimu jednoho správního místa (§§ 110 až 110zy ZDPH).

Grafické znázornění místa plnění ve vazbě na prahovou hodnotu 10 000 EUR

Novela v ustanovení § 8 odst. 2 ZDPH

Nahrávám...
Nahrávám...