dnes je 21.12.2024

Input:

Pravidla pro sjednávání dohod o dočasném přidělení zaměstnanců s agenturami práce

15.2.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

2.15.1
Pravidla pro sjednávání dohod o dočasném přidělení zaměstnanců s agenturami práce

JUDr. Věra Bognárová

Vzor

Pravidla pro sjednávání dohod o dočasném přidělení zaměstnanců s agenturami práce

Zaměstnavatel ............................................... (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČO)

zastoupený ..............................

V souladu s ustanovením zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti (§ 58 až § 66 ZZ), a zákoníku práce (§ 307a až § 309a ZP), stanovím po projednání s odborovou organizací tato pravidla pro uzavírání dohod s agenturou práce o dočasném přidělení zaměstnance:

1. Dohodu o dočasném přidělení zaměstnance lze s agenturou práce sjednat pouze tehdy, jestliže potřebné práce nelze vykonat vlastními zaměstnanci v pracovněprávním vztahu. Agentura práce a zaměstnavatel jako uživatel jsou povinni zajistit, aby jako zaměstnanec agentury práce nebyl dočasně přidělen k výkonu práce k zaměstnavateli zaměstnanec, který je u něj současně zaměstnán v základním pracovněprávním vztahu, nebo konal anebo koná v témže kalendářním měsíci práci na základě dočasného přidělení jinou agenturou práce.

2. Dohodu o dočasném přidělení zaměstnance lze sjednat pouze s agenturou práce, která k tomu má příslušné a platné oprávnění a tímto oprávněním se prokáže před uzavřením dohody a která neporušuje při přidělování zaměstnanců zásady rovného zacházení a zákazu diskriminace ve smyslu antidiskriminančního zákona.

3. Dohoda o dočasném přidělení zaměstnance musí obsahovat náležitosti uvedené v § 308 odst. 1 ZP. Dohoda musí být uzavřena písemně.

4. Dohodu je oprávněn uzavřít ........... (zpravidla statutární orgán zaměstnavatele – právnické osoby nebo zaměstnavatel – fyzická osoba).

5. Po dobu dočasného přidělení ukládá zaměstnanci agentury pracovní úkoly, organizuje, řídí a kontroluje jeho práci a dává mu k tomu účelu pokyny ...... (jméno, funkce), který je též odpovědný za správné podklady pro výpočet jeho mzdy (platu) za vykonanou práci. Tyto podklady předává agentuře práce. Tento ani jiný zaměstnanec však není oprávněn vůči přidělenému zaměstnanci právně jednat jménem agentury práce, především činit jednání pracovněprávní povahy (např. výpověď).

6. Vedoucí zaměstnanec uvedený v předchozím bodě odpovídá za to, že mzda (plat) a pracovní podmínky přiděleného zaměstnance odpovídají mzdě (platu) a pracovním podmínkám vlastního zaměstnance, který vykonává stejnou nebo stejně kvalifikovanou práci (srovnatelný zaměstnanec).

7. Dočasné přidělení zaměstnance skončí uplynutím doby, na kterou bylo sjednáno. Tato doba nesmí být delší než 12 měsíců s výjimkou případů, kdy jde o zastupování nepřítomné zaměstnankyně na mateřské (rodičovské) dovolené, popřípadě zaměstnance na rodičovské dovolené, nebo kdy o to přidělený zaměstnanec sám výslovně požádá.

8. Dočasné přidělení skončí též jednostranným prohlášením zaměstnavatele nebo přiděleného zaměstnance učiněným v souladu s podmínkami, které byly sjednány v dohodě o dočasném přidělení (bod 1). Tyto podmínky lze sjednat jen pro závažné příčiny, jakými jsou např.

• porušení povinností vyplývajících z právních přepisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem nebo závažně či soustavně méně závažně dočasně přiděleným zaměstnancem,

• trestný čin spáchaný zaměstnancem v době dočasného přidělení u uživatele při výkonu práce nebo v přímé souvislosti s ním, za který je trestně stíhán,

• předčasné a nepředvídatelné odpadnutí potřeby, pro kterou byla dohoda o dočasném přidělení zaměstnance sjednána.

9. Změny a doplňky, jakož i zrušení těchto pravidel činí zaměstnavatel po projednání s odborovou organizací.

10. Tato pravidla nabývají účinnosti dnem .........

..................................................

razítko zaměstnavatele a podpis

jeho oprávněného zaměstnance

Komentář:

1. Tato pravidla nejsou vnitřním předpisem podle ustanovení § 305 ZP, protože neupravují práva zaměstnanců. Stanoví postup při agenturním zaměstnávání jako činnosti zajišťované zaměstnavatelem.

2. Projednání s odborovou organizací sice zákon neukládá, avšak lze je doporučit, pokud u zaměstnavatele odborová organizace působí. Tímto projednáním, zejména pokud je vedeno ve smyslu příslušného ustanovení zákoníku práce (§ 278 odst. 3 ZP) za účelem dosažení shody, si usnadní zaměstnavatel postup při aplikaci pravidel v praxi, neboť bude mít podporu odborové organizace.

3. Některé činnosti, jejichž výkon vlastními zaměstnanci by byl pro zaměstnavatele nehospodárný, lze svěřit i

Nahrávám...
Nahrávám...