3.4.2.2.1.20
Povinnost pokračování v započatém odpisování
Ing. Blanka Jindrová
ZDP stanoví pro některé poplatníky povinnost pokračovat v započatém odpisování.
NahoruPrávní nástupce poplatník § 30 odst. 10 písm. a) ZDP
A) Podle § 30 odst. 10 písm. a) ZDP v odpisování započatém původním odpisovatelem pokračuje právní nástupce poplatníka a nástupnická obchodní korporace. Právním nástupcem je dědic u fyzické osoby a nástupce právnické osoby zrušené bez likvidace.
Pokud zůstavitel odpisoval hmotný majetek zahrnutý v obchodním majetku, může právní nástupce poplatníka pokračovat v odpisování hmotného majetku započatém původním vlastníkem při zachování příslušné metody daňového odpisování tohoto majetku, pokud dědic zahrne tento zděděný majetek do svého obchodního majetku. Dědic odpisuje podle znění § 30 odst. 10 písm. a) ZDP ze vstupní ceny, ze které odpisoval původní vlastník – zůstavitel.
V případě, že dědic pokračuje v podnikatelské činnosti zůstavitele již ve zdaňovacím období, ve kterém původní vlastník hmotného majetku zemřel, může uplatnit odpis ve výši jedné poloviny ročního odpisu. Obdobně pokračuje v odpisování hmotného majetku dědic, který zdědil pronajímanou nemovitost, kterou pronajímatel (zůstavitel) pronajímal a současně ji daňově odpisoval.
Příklad – Daňové odpisy u dědice
Pan Novotný podnikal jako OSVČ a v roce 2017 si pořídil nákladní automobil, který zahrnul do obchodního majetku a odpisoval jej rovnoměrným způsobem ze vstupní ceny 1.700.000 Kč. Podnikatel v červenci roku 2018 zemřel a syn jako dědic pokračuje v podnikání svého otce od srpna 2018.
V daňovém přiznání podaném za zůstavitele v roce 2018 byla do daňových výdajů uplatněna u zemřelého poplatníka polovina ročního odpisu z nákladního automobilu, protože byl evidován k 1. 1. 2018. Syn pokračuje v odpisování nákladního automobilu, které započal otec a musí zachovat odpisování rovnoměrným způsobem ze vstupní ceny 1.700.000 Kč.
Přehled uplatněných odpisů z nákladního automobilu [s využitím § 31 odst. 1 písm. d) ZDP]
NahoruMajetek nabytý vkladem a přeměnou § 30 odst. 10 písm. b) ZDP
B) Podle § 30 odst. 10 písm. b) ZDP v odpisování započatém původním odpisovatelem pokračuje poplatník u hmotného majetku nabytého:
1. vkladem společníka, podílníka nebo člena družstva s bydlištěm nebo sídlem na území České republiky, který byl zároveň u fyzické osoby zahrnut v obchodním majetku a u právnické osoby v jejím majetku (viz Daňové odpisy majetku při vkladu závodu),
2. vkladem obce nebo kraje, pokud byl tento majetek ve vlastnictví obce nebo kraje a byl zahrnut v jejich majetku,
3. přeměnou (podrobnější vysvětlení a příklady jsou v části Daňové odpisy majetku při přeměnách).
Do daného ustanovení jsou zahrnuty i fundace a ústav (definice v § 303 a násl. a § 402 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník). Podle § 21f ZDP se pro účely daní z příjmů hledí na vklad a vyčlenění majetku do fundace nebo ústavu jako na vklad do obchodní korporace.
Příklad – Daňové odpisy u vkladu majetku
Paní Nová podnikala jako OSVČ a koupila si v roce 2017 pro podnikání nový osobní automobil v pořizovací ceně 850.000 Kč. Od roku 2017 ho daňově rovnoměrně odpisovala. V roce 2019 jej vložila do obchodního majetku společnosti s ručením omezeným ABC, kterou v roce 2019 založila. Znalec ocenil automobil na 400.000 Kč, což je účetní ocenění, z něhož bude společnost ABC vycházet pro účetní odpisy. V daňovém odpisování musí společnost pokračovat z původní pořizovací ceny. Společnost ABC bude uplatňovat účetní odpisy po dobu 4 let.
NahoruPokračování dlužník § 30 odst. 10 písm. i) ZDP
C) Podle § 30 odst. 10 písm. i) ZDP v odpisování započatém původním vlastníkem pokračuje dlužník, který nabyl do vlastnictví hmotný majetek na základě smlouvy o zápůjčce.
V odpisování pokračuje i poplatník, pokud k tomuto majetku nabyl vlastnická práva vrácením zapůjčené věci. Na základě smlouvy o zápůjčce podle § 2390 a násl. NOZ přechází vlastnictví k zapůjčené movité věci, určené druhově, na vydlužitele. Ten je vlastníkem věci a proto, bude-li se jednat o hmotný majetek, může vydlužitel tuto věc podle § 28 odst. 1 ZDP odpisovat.
Převod vlastnického práva na dlužníka je jedním ze znaků, kterými se liší smlouva o zápůjčce od smlouvy o výpůjčce – § 2193 a násl. NOZ. ZDP stanoví v § 28 pouze jednu výjimku, kdy může vypůjčitel vypůjčený movitý majetek odpisovat. Jedná se o případ převodu vlastnictví v souladu s § 2040 a násl. NOZ (§ 28 odst. 4 ZDP).
NahoruPokračování v odpisování manžel…