dnes je 22.12.2024

Input:

Oznámení zaměstnankyně o těhotenství

8.6.2020, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

3.11.1
Oznámení zaměstnankyně o těhotenství

JUDr. Eva Dandová

Oznámení zaměstnankyně o těhotenství

Zaměstnavatel .....................................................................  (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČO), zastoupený ...............................................

Níže podepsaná zaměstnankyně ............. (jméno a příjmení), narozená dne ........ trvale bytem ..........., oznamuje tímto, že je těhotná.

Varianta I.

S ohledem na své těhotenství a též dle doporučení lékaře gynekologa žádám o převedení na jinou vhodnou práci podle ustanovení § 41 odst. 1 písm. c) ZP. Lékařský posudek ošetřujícího gynekologa přikládám.

Varianta II.

S ohledem na své těhotenství a vzhledem k tomu, že pracuji v noci, žádám podle ustanovení § 41 odst. 1 písm. g) ZP o převedení na jinou práci.

Varianta III.

S ohledem na své těhotenství žádám podle ustanovení § 241 odst. 2 ZP o jinou vhodnou úpravu pracovní doby – převedení ze směnného (dvousměnného, třísměnného, nepřetržitého) na jednosměnný režim.

Varianta IV.

S ohledem na své těhotenství žádám podle ustanovení § 241 odst. 2 ZP o zkrácení mého pracovního úvazku na ......... hodin týdně.

V ......dne ...............

.............................................

podpis zaměstnankyně

Právní úprava:

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, ve znění pozdějších předpisů

  • § 41 odst. 1 písm. c) a písm. g) ZP

  • § 42 ZP

  • § 79 ZP

  • § 80 ZP

  • § 240 ZP

  • § 241 ZP

  • § 242 ZP

Vyhláška č. 180/2015 Sb., o pracích a pracovištích, které jsou zakázány těhotným zaměstnankyním, zaměstnankyním, které kojí, a zaměstnankyním-matkám do konce devátého měsíce po porodu, o pracích a pracovištích, které jsou zakázány mladistvým zaměstnancům, a o podmínkách, za nichž mohou mladiství zaměstnanci výjimečně tyto práce konat z důvodu přípravy na povolání (vyhláška o zakázaných pracích a pracovištích)

Komentář:

Obecně platí, že zaměstnankyně má právo oznámit zaměstnavateli své těhotenství, je to její právo, ne povinnost. Proto v případě, když by zaměstnavatel nevěděl o těhotenství zaměstnankyně, nebyl by ani povinen ji převést na jinou práci a nebyl by povinen ji např. nevysílat na pracovní cesty (§ 240 ZP) nebo nenařizovat jí práci přesčas (§ 241 odst. 3 ZP).

Podrobnou právní úpravu prací a pracovišť, které jsou zakázány těhotným ženám, obsahuje vyhláška č. 180/2015 Sb. V ustanovení § 2 vyhlášky č. 180/2015 Sb. jsou v taxativním výčtu vyjmenovány práce a pracoviště zakázané těhotným ženám. Vyhláška je důležitá zejména v případě, kdy zaměstnavatel má povinnost převést zaměstnankyni na jinou vhodnou práci.

Oznámit těhotenství zaměstnankyně je pro zaměstnavatele důležité především v případě, kdy:

  • zaměstnankyně koná práci, kterou nesmějí být těhotné zaměstnankyně zaměstnávány podle vyhlášky č. 180/2015 Sb. V takovém případě je zaměstnavatel povinen ji převést na jinou vhodnou práci (§ 41 odst. 1 písm. c) ZP).

  • zaměstnankyně koná práce, která podle lékařského posudku vydaného lékařem gynekologem nebo lékařem pracovnělékařské péče zaměstnavatele, ohrožuje její těhotenství – v takovém případě je zaměstnavatel povinen ji převést na jinou vhodnou práci (§ 41 odst. 1 písm. c) ZP).

  • zaměstnankyně koná práce v noci – v takovém případě je zaměstnavatel povinen ji

Nahrávám...
Nahrávám...