dnes je 27.12.2024

Input:

Odvolání/odložení valné hromady, přeložení části programu; přerušení valné hromady

1.1.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

6.2
Odvolání/odložení valné hromady, přeložení části programu; přerušení valné hromady

Mgr. Pavla Krejčí

ZOK v § 410 připouští, aby za určitých okolností mohla být již jednou svolaná, ale dosud neuskutečněná, valná hromada odvolána či odložena na pozdější dobu. Odvolání valné hromady nebo změna data jejího konání musí být oznámeny způsobem stanoveným zákonem a stanovami pro svolání valné hromady dotčené společnosti.

Je tak zajištěno, že stejným způsobem, jakým se akcionáři dozvěděli o konání valné hromady, se také dozvědí i o jejím odvolání nebo změně data jejího konání.

Pro platnost odvolání nebo změny data konání valné hromady je důležité, aby k publikaci této skutečnosti došlo výše uvedeným způsobem před původním dnem konání valné hromady.

Lhůty pro odvolání; právo akcionářů

Jestliže však dojde k uveřejnění v době kratší než týden před oznámeným datem konání valné hromady, je v takovém případě společnost povinna uhradit akcionářům, kteří se dostavili podle původní pozvánky či oznámení na valnou hromadu, náklady, které účelně vynaložili v souvislosti s jejich účastí. Půjde zejména o proplacení případných cestovních nákladů. Došlo-li k odvolání či změně data více než týden předem, společnost žádné účelně vynaložené náklady akcionářům, kteří se dostavili podle původního data, hradit nemusí.

Zvláštní podmínky jsou stanoveny pro valnou hromadu svolanou na žádost zákonem kvalifikovaného akcionáře. Taková mimořádná valná hromada může být odvolána či odložena pouze tehdy, pokud s tím dotčený akcionář souhlasí (§ 410 odst. 2 ZOK).

V případě odložení valné hromady musí být zároveň určeno nové místo, datum a hodina valné hromady. Ta se musí konat s původním programem, respektive zachována zůstává původní pozvánka. Mění se místo, datum a hodina konání valné hromady (§ 411 odst. 1 ZOK). Mezi uveřejněním oznámení o novém termínu valné hromady a plánovaným datem jejího konání musí uplynout nejméně třicet dnů, respektive v případě svolání valné hromady z podnětu kvalifikovaných akcionářů 15 dnů. U společností, jejichž akcie byly přijaty k obchodování na evropském regulovaném trhu, 21 dnů.

Akcionáři se však mohou práva na zachování požadavků na řádné svolání takto odložené valné hromady vzdát; pokud se tohoto práva vzdají všichni akcionáři, konání valné hromady nic nebrání (§ 411 odst. 2 ZOK).

Odvolání zahájené valné hromady

V okamžiku, kdy již byla zahájena prezence akcionářů na valné hromadě, lze takovou valnou hromadu odvolat pouze tehdy, pokud by byla usnášeníschopná nebo pokud její konání zakázal soud. Opačný výklad by mohl vést k obcházení povinnosti svolat náhradní valnou hromadu, která se co do usnášeníschopnosti řídí odlišnými pravidly (k tomu kapitola o náhradní valné hromadě).

Přerušení valné hromady

Judikatorně (např. usnesení Nejvyššího soudu ČR ze dne 24. 6. 2009, sp. zn. 29 Cdo 2340/2007) bylo připuštěno i přerušení valné hromady; tato možnost tedy není v zákoně výslovně stanovena, soudy však ve svém rozhodování dospěly k tomu, že se jedná o procedurální rozhodnutí valné hromady, na které má valná hromada právo. O přerušení valné hromady může rozhodnout samotná valná hromada společnosti kdykoliv po zahájení svého jednání. Valná hromada zároveň stanoví den, ve kterém bude pokračovat. K přijetí takového rozhodnutí valné hromady postačí souhlas prosté většiny hlasů přítomných akcionářů. "Při přerušení a pokračování valné hromady jde pořád o jednu a tutéž valnou hromadu (s nevyčerpaným pořadem). Pokračující valnou hromadu proto není nutné opětovně svolávat podle § 409 ZOK (tj. oznamovat všem akcionářům, stačí, že o termínu jejího konání budou vědět akcionáři přítomní na přerušené valné hromadě), není

Nahrávám...
Nahrávám...