dnes je 15.1.2025

Input:

Motivační příspěvek na vzdělávání budoucích zaměstnanců

18.9.2018, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

Motivační příspěvek na vzdělávání budoucích zaměstnanců

Jaroslava Pfeilerová

Právní úprava
Právní úprava:

  • Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů

    • § 24 odst. 2 písm. zu) – Daňově uznatelné výdaje (náklady)

    • § 25 odst. 1 písm. j) – Daňově neuznatelné výdaje (náklady)

    • § 6 odst. 1 písm. d) – Příjmy ze závislé činnosti

Popis operace:

Zaměstnavatel může při splnění zákonných podmínek zahrnout do daňových nákladů motivační příspěvek poskytnutý na základě smluvního vztahu žákovi nebo studentovi, který se pro něj připravuje na budoucí výkon profese. Poskytování tohoto příspěvku musí zaměstnavatel také správně posoudit z hlediska zdanění studenta (budoucího zaměstnance) a odvodů zákonného pojistného.

Daňové posouzení na straně zaměstnavatele

Motivačním příspěvkem se rozumí: stipendium, příspěvek na stravování, ubytování, na vzdělávání ve vzdělávacích zařízeních související s budoucím výkonem profese, na jízdné do místa vzdělávání, příspěvek na pořízení osobních ochranných prostředků a pomůcek poskytovaných nad rámec zvláštních právních předpisů.

ZDP stanoví maximální výši daňově uznatelného motivačního příspěvku v částce 5 000 Kč měsíčně a v případě studenta vysoké školy v maximální výši 10 000 Kč měsíčně. Částka motivačního příspěvku poskytovaná nad stanovený limit není pro zaměstnavatele daňovým výdajem (nákladem).

Daňové posouzení na straně zaměstnance

Z hlediska studenta se obdržený příspěvek posuzuje jako zdanitelný příjem plynoucí v souvislosti s budoucím výkonem závislé činnosti. Tento příjem zdaní poplatník ve vlastním daňovém přiznání nebo prostřednictvím budoucího zaměstnavatele.

Odvodům sociálního a zdravotního pojištění příspěvek nebude podléhat, protože v době poskytování příspěvku student není zaměstnanec (není poplatníkem pojistného). Zákonnému pojistnému bude podléhat až příjem dosažený zaměstnancem po uzavření pracovní smlouvy (zpětně nebude pojistné odváděno) viz příklad č. 1.

Poskytnutí motivačního příspěvku v ostatních případech

V souvislosti s možností daňového uplatnění motivačního příspěvku na vzdělávání se v praxi setkáváme s nejrůznějšími dotazy, např. zda tento příspěvek může daňově uplatnit také OSVČ v případě, kdy se její syn (nebo dcera) připravuje na pokračování v rodinném podnikání. Např. fyzická osoba podniká v oboru "umělecký truhlář" a chce z daňových nákladů přispívat na studium syna v tomto oboru. Daňově účinný motivační příspěvek lze poskytnout pouze budoucímu zaměstnanci. To znamená, že motivační příspěvek poskytnutý synovi, který bude později pokračovat jako podnikatel v činnosti svého otce, není daňově uznatelným nákladem, protože nebude navázán vztah zaměstnavatele a zaměstnance. Pokud však bude uzavřena smlouva o poskytnutí příspěvku mezi studujícím synem a podnikajícím otcem jako budoucím zaměstnavatelem, může být příspěvek otcem daňově uplatněn.

Nedodržení sjednaných podmínek

ZDP nestanoví povinnost zaměstnavatele zvýšit základ daně při pozdějším nedodržení podmínek budoucího zaměstnance. V době sepsání a podpisu smlouvy obě strany předpokládají, že student bude řádně studovat a po dokončení studia k zaměstnavateli nastoupí. Zaměstnavatel nemá možnost rozhodnutí studenta nijak ovlivnit. V těchto případech mohou sehrát roli také jiné důvody, které nelze předem očekávat, např. rodinné problémy, nemoc apod.

Zaměstnavatelé mohou na případy, kdy student nedodrží stanovené podmínky, pamatovat příslušným ujednáním ve smlouvě o budoucí pracovní smlouvě.

Souvztažnosti:

Předmětem diskuzí auditorů a účetních je také postup zaúčtování motivačního příspěvku. Domnívám se, že správný je názor, podle kterého lze o motivačním příspěvku účtovat jako o mzdovém nákladu, protože podléhá dani z příjmů ze závislé činnosti.,

Text  MD  DAL  
Poskytnutí měsíčního motivačního příspěvku   521   331   
Úhrada měsíčního příspěvku budoucímu zaměstnanci z účtu   331   221   

Analytické účty:

K účtům účtové třídy 5 a 6 jsou vedeny analytické účty pro daňové účely, případně podle dalších potřeb účetní jednotky.

Účetní doklady:

V souvislosti s popisovanou problematikou bude účetní jednotka účtovat na základě interních dokladů, výpisů z účtu, případně i na základě pokladních dokladů. Při účtování i daňovém posouzení je potřebné vycházet z příslušných ustanovení vnitřního předpisu,

Nahrávám...
Nahrávám...