dnes je 22.12.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 427

13.7.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

1.2.5.4.5
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 427

JUDr. Vladimíra Knoblochová

Vlastnické právo k obchodní firmě je možné nabýt buď originárně, nebo derivativně. Případem originárního nabytí obchodní firmy rozumíme situaci, kdy firmu podnikatel "vytvoří“ při založení společnosti nebo následně se rozhodne firmu za trvání společnosti změnit a vytvoří její nové znění. Vlastnické právo k obchodní firmě podnikatel nabývá okamžikem zápisu do obchodního rejstříku. Na tyto případy se komentované ustanovení nevztahuje.

Derivativně lze firmu nabýt buď převodem, nebo přechodem. ObchZ dosud vázal převod firmy na podmínku souběžného převodu podniku nebo jeho části. NOZ již tuto podmínku neupravuje. Vzhledem k tomu, že podle NOZ je firma věcí a je předmětem vlastnického práva, lze podle našeho názoru připustit i samostatný převod firmy, neboť to zákon výslovně nevylučuje. Firmu lze samozřejmě převést současně s prodejem závodu. Prodej závodu nicméně již není samostatným smluvním typem a ustanovení § 2175 až § 2183 obsahuje pouze v rámci úpravy kupní smlouvy tzv. zvláštní ustanovení o koupi závodu.

Otázkou je pak forma smlouvy, na jejímž základě by se firma převáděla. Např. u darovací smlouvy platí, že při darování věci zapsané do veřejného seznamu vyžaduje smlouva písemnou formu. Firma je ale také věcí, která se zapisuje do veřejného seznamu (do obchodního rejstříku). Kupní smlouva písemnou formu nevyžaduje, nicméně firma se vždy konstitutivně zapisuje do obchodního rejstříku a lze si obtížně představit, že by obchodní rejstřík zapsal změnu firmy bez písemného podkladu. Tím by podle našeho názoru měla být nejen samotná smlouva o převodu firmy, ale i rozhodnutí příslušného orgánu o změně firmy, neboť u společností jde vždy o povinnou náležitost zakladatelských listin (stanov apod.), které může měnit pouze nejvyšší orgán společnosti. Vlastnické právo k firmě vždy podnikatel nabývá až okamžikem zápisu do obchodního rejstříku.

Při převodech obchodní firmy je třeba pamatovat na zásadu, že každý podnikatel může mít pouze jedinou firmu. Pokud tedy chce podnikatel firmu převést, nemůže ji sám používat a musí dojít k výmazu firmy z obchodního rejstříku. Z tohoto důvodu si neumíme představit v právní praxi jiné nakládání s firmou, např. ve smyslu poskytnutí firmy do užívání (např. licenční smlouvou), neboť výmazem firmy z obchodního rejstříku dojde k jejímu zániku a tím i k zániku veškerých práv podnikatele k firmě (a tím i k zániku licence).

Při přechodu firmy dochází ke změně vlastnictví obchodní firmy v důsledku jiných skutečností než právního jednání stran. K přechodu firmy dochází typicky smrtí člověka nebo zánikem právnické osoby.

V případě, že podnikatel nabude firmu, může ji užívat, pokud má souhlas právního předchůdce nebo jeho právního nástupce. Toto ustanovení považujeme za poměrně komplikované. Předně nemá podle našeho názoru smysl v případě přechodu firmy v důsledku smrti podnikatele. Navíc právním nástupcem je přece nabyvatel firmy (minimálně pokud jde o firmu), proto není příliš zřejmá logika toho, proč by nabyvatel firmy jakožto právní nástupce měl udělovat souhlas sám sobě (to platí zejména u univerzální právní sukcese). Další výkladový problém shledáváme v tom, že zákon nevyžaduje souhlas k nabytí firmy, ale k jejímu užití. To u firmy považujeme za problém, protože pokud

Nahrávám...
Nahrávám...