dnes je 23.11.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 1319

13.7.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

3.2.5.3.2.8
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 1319

Mgr. Jana Rejtarová

K odst. 1

Jak bylo uvedeno výše, zástavní právo k movité věci vzniká jejím odevzdáním zástavnímu věřiteli či podle dohody třetí osobě, která má zástavu opatrovat. Smluvně lze zřídit zástavní právo k movité věci zápisem do rejstříku zástav. Ustanovení je aplikovatelné jak na movité věci hmotné, tak na movité věci nehmotné (například pohledávky). V tomto případě je zástavní právo do rejstříku zapisováno na základě dohody smluvních stran. Jde tedy o věci, které nespadají mezi věci specifikované v odstavci 2, kdy zápisem do rejstříku nevzniká zástavní právo, protože si tak strany ujednaly, ale protože jde o věci výslovně uvedené v zákoně, jiným způsobem proto ke vzniku zástavního práva nedojde.

Upozornění


Smlouva o zřízení zástavního práva k movité věci, které má vzniknout zápisem do rejstříku zástav, musí být sepsána ve formě notářského zápisu.
Rejstřík zástav

Rejstřík zástav je veden Notářskou komorou ČR. Nejde o veřejný seznam. Vedení, provoz a správu rejstříku upravuje předpis Notářské komory ČR přijatý v souladu se zákonem č. 358/1992 Sb., o notářích a jejich činnosti (notářský řád). Rejstřík je veden v elektronické formě a je členěn podle následujících kategorií – nemovité věci, které nepodléhají evidenci v katastru nemovitostí, věc hromadná – obchodní závod, věc hromadná – zásoby, věc hromadná – ostatní, věc movitá – pohledávka, věc movitá – umělecké dílo, věc movitá – vozidlo, věc movitá – cenný papír na doručitele, věc movitá – ostatní. Zápis do rejstříku provede notář nebo Notářská komora ČR (pouze na základě písemné žádosti orgánu veřejné moci), mezi zapisované údaje patří údaje o zástavním dlužníkovi, zástavci, zástavním věřiteli, právním důvodu vzniku zástavního práva, pořadí zástavního práva, budoucím zástavním právu, podzástavním právu apod. Každý notář vydá každé osobě na její žádost potvrzení o tom, že určitá věc není evidovaná jako zástava (totéž o zákazu zřízení zástavního práva k určité věci). Vzor žádosti je uveden na webových stránkách Notářské komory ČR včetně specifikace poplatku za pořízení opisu, výpisu či potvrzení z rejstříku zástav.

K odst. 2

Na rozdíl od odstavce 1, kde je možnost vzniku zástavního práva ponechána na vůli smluvních stran, v odstavci 2 se výslovně stanoví případy, v nichž zákon předepisuje povinnost tuto zástavu do rejstříku zástav zapsat, čímž také vznikne zástavní právo. Jedná se o případy, kdy je zástavou

Nahrávám...
Nahrávám...