dnes je 31.10.2024

Input:

Informace zaměstnavatele o obsahu právního vztahu založeného dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr

12.12.2023, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 10 minut

3.6.11.1
Informace zaměstnavatele o obsahu právního vztahu založeného dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr

JUDr. Věra Bognárová

Informace zaměstnavatele o obsahu právního vztahu založeného dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr

V souladu s § 77a ZP podávám zaměstnanci tuto písemnou informaci:

Jméno zaměstnance .............................

Název a sídlo zaměstnavatele (právnické osoby) nebo jméno a adresa zaměstnavatele (fyzické osoby) ...............................

Zaměstnanec vykonává práci ...............(uvést bližší označení sjednané práce) v .......... (uvést bližší označení místa výkonu práce).

1. Zaměstnanec má od 1. 1. 2024 právo na dovolenou ve výměře ..................... a její délka se zjišťuje podle § 213 odst. 1 ZP. Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání právního vztahu založeného dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr k témuž zaměstnavateli konal u něho v příslušném kalendářním roce práci po dobu 52 týdnů v rozsahu 20 hodin týdenní pracovní doby připadající na toto období, přísluší dovolená za kalendářní rok v délce 20 hodin vynásobené výměrou dovolené, na kterou má zaměstnanec v příslušném kalendářním roce právo.

Případně také: Zaměstnanec má právo na dodatkovou dovolenou podle § 215 ZP. (Je možné také pouze odkázat na právní předpis - § 211 ZP a násl., kolektivní smlouvu nebo vnitřní předpis).

2. Zkušební doba byla sjednána v rozsahu ........... (maximálně 3 a u vedoucích zaměstnanců až 6 měsíců). Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou ve zkušební době zrušit právní vztah založený dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu.

3. Právní vztah založený dohodou o provedení práce nebo dohodou o pracovní činnosti je možné zrušit dohodou smluvních stran ke sjednanému dni, výpovědí danou z jakéhokoli důvodu nebo bez uvedení důvodu s patnáctidenní výpovědní dobou, která začíná dnem, v němž byla výpověď doručena druhé smluvní straně, nebo okamžitým zrušením. Okamžité zrušení právního vztahu založeného dohodou o provedení práce nebo dohodou o pracovní činnosti však může být sjednáno jen pro případy, kdy je možné okamžitě zrušit pracovní poměr. Pro zrušení právního vztahu založeného dohodou o provedení práce nebo dohodou o pracovní činnosti se vyžaduje písemná forma, jinak se k jeho výpovědi nebo okamžitému zrušení nepřihlíží. (Je možné také pouze odkázat na právní předpis - § 77 odst. 5 a 6 ZP).

4. Zaměstnavatel zabezpečuje pro zaměstnance tento odborný rozvoj: ........................ (popsat konkrétní formy, které zaměstnavatel zabezpečuje). (Je možné také pouze odkázat na právní předpis - § 227 až 235 ZP, případně kolektivní smlouvu nebo vnitřní předpis).

5. Varianta č. 1: Rozsah pracovní doby, kterou zaměstnanec v jednotlivém týdnu pravděpodobně odpracuje činí .... hodin.

Varianta č. 2: Rozsah denní pracovní doby, kterou zaměstnanec pravděpodobně odpracuje činí ....... hodin. Zaměstnavatel je povinen předem rozvrhnout zaměstnanci pracovní dobu v písemném rozvrhu pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 3 dny předem Na základě DPČ není možné vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby, což se posuzuje za dobu, na kterou byla DPČ uzavřena, nejdéle však za období 52 týdnů (viz § 76 odst. 3 ZP).

6. Varianta č. 1: Minimální nepřetržitý denní odpočinek je alespoň 11 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích a u mladistvého zaměstnance do 18 let alespoň 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích. Zaměstnavatel je povinen v rámci týdne zaměstnanci staršímu 18 let poskytnout nepřetržitý odpočinek v trvání alespoň 24 hodin spolu s nepřetržitým denním odpočinkem, na který musí bezprostředně navazovat. Mladistvému zaměstnanci poskytuje zaměstnavatel nepřetržitý odpočinek v týdnu v trvání alespoň 48 hodin. Zaměstnavatel poskytuje zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání ........ (nejméně 30 minut); mladistvému zaměstnanci je tato přestávka poskytnuta nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce.

Varianta č. 2: Zaměstnanec koná práce, které nemohou být přerušeny a je mu i bez přerušení provozu nebo práce zajištěna přiměřená doba na oddech a jídlo; tato doba se započítává do pracovní doby. Mladistvému zaměstnanci do 18 let je vždy poskytnuta přestávka na jídlo a oddech. (lze uvést buď konkrétní rozvržení údaje o poskytovaných odpočincích nebo odkaz na právní předpis - § 90 až § 92 ZP a § 88 a § 89 ZP, kolektivní smlouvu nebo vnitřní předpis).

7. Zaměstnavatel poskytuje zaměstnanci za vykonanou práci odměnu ve výši a za podmínek sjednaných v uzavřené DPP/DPČ. Zaměstnanci dále přísluší náhradní volno nebo příplatek za práci ve svátek, příplatek za noční práci, za práci v sobotu a v neděli a za práci ve ztíženém pracovním prostředí ve výši stanovené § 115 až § 118 ZP, popř. ve výši sjednané v kolektivní smlouvě (identifikace kolektivní smlouvy s odkazem na ustanovení), popř. ve výši stanovené vnitřním předpisem (identifikace vnitřního předpisu s odkazem na ustanovení). Odměna je splatná............(uvést údaj o splatnosti odměny, termínu výplaty odměny, místu a způsobu vyplácení odměny).

8. Pracovní podmínky zaměstnanců upravuje kolektivní smlouva (kolektivní smlouvy) uzavřená mezi .......... a ............(uvést smluvní strany kolektivní smlouvy).

9. Zaměstnavatel odvádí pojistné na sociální zabezpečení v souvislosti s právním vztahem založeným dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr zaměstnance orgánu sociálního zabezpečení ...............(označení a adresa). (lze uvést také odkazem na právní předpis, kolektivní smlouvu nebo vnitřní předpis).

.....................................

razítko zaměstnavatele

a podpis jeho oprávněného zaměstnance

Zaměstnanec převzal dne........... podpis .......................

Právní úprava:

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

  • § 37 odst. 3 až 5 ZP

  • § 77a ZP

Komentář:

Novela zákoníku práce provedená zákonem č. 281/2023 Sb. ukládá zaměstnavatelům novou informační povinnost, obdobnou informační povinnosti, kterou měli v § 37 ZP do 30.n9. 2023 zaměstnavatelé uloženou pouze pro zaměstnance v pracovním poměru. Nová povinnost vychází ze Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1152 ze dne 20. června 2019 o transparentních a předvídatelných pracovních podmínkách v Evropské unii (TPWC), jejíž transpozice do pracovněprávní úpravy byla jedním z důvodů novelizace zákoníku práce v roce 2023. Směrnice nečiní žádný rozdíl mezi jednotlivými formami pracovněprávních vztahů, a dopadá proto i na zaměstnance v právním vztahu založeném dohodou o provedení práce či dohodou o pracovní činnosti, neboť i ty jsou podle § 3 ZP vedle pracovního poměru základními pracovněprávními vztahy, jejichž předmětem je výkon závislé práce. Zaměstnavatel je tak nově povinen i těmto zaměstnancům podat informace alespoň v rozsahu nově upraveného § 77a ZP.

Rozsah informační povinnosti zaměstnavatele je obdobný, jako je tomu u zaměstnanců v pracovním poměru podle § 37 odst. 1 ZP. Zaměstnanec konající práce na základě některé z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr ale musí být informován o předpokládaném

Nahrávám...
Nahrávám...