dnes je 23.11.2024

Input:

DPH při poskytnutí daru nebo poskytnutí dárku v rámci ekonomické činnosti, nedoložené případy zničení, ztráty či odcizení dlouhodobého majetku

12.10.2018, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 11 minut

2018.21.1
DPH při poskytnutí daru nebo poskytnutí dárku v rámci ekonomické činnosti, nedoložené případy zničení, ztráty či odcizení dlouhodobého majetku

Ing. Zdeněk Kuneš

Tuto problematiku upravuje zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty (dále jen "zákon o DPH"). V § 2 zákona o DPH je upraveno, co je předmětem daně podle tohoto zákona. Z tohoto ustanovení vyplývá, že předmětem daně je dodání zboží za úplatu osobou povinnou k dani v rámci uskutečňování ekonomické činnosti s místem plnění v tuzemsku. Tyto podmínky musí být splněny současně.

Poskytnutí daru

Z hlediska poskytnutí daru je podstatná úplata. Úplata může být peněžitá nebo se může jednat o hodnotu nepeněžitého plnění, poskytnutého v souvislosti s předmětem daně.

Pokud plátce poskytne dar, není toto plnění podle § 2 zákona o DPH předmětem daně.

Daň z přidané hodnoty musí být vyrovnaná. Proto poskytnutí daru není předmětem daně, ale za předpokladu, že plátce při pořízení majetku, který jako dar poskytuje, neuplatnil nárok na odpočet daně.

Pokud totiž při pořízení majetku, nebo jeho části, který poskytuje plátce jako dar, nárok na odpočet daně uplatnil, jedná se podle zákona o DPH o dodání zboží nebo poskytnutí služby.

Ze zákona o DPH totiž vyplývá, že se v těchto případech jedná o použití hmotného majetku pro účely nesouvisející s uskutečňováním ekonomických činností plátce, které, pokud je poskytnuto bezúplatně, se považuje za dodání zboží nebo poskytnutí služby.

Plátce koupil dva počítače a daroval je tělovýchovné jednotě. Při nákupu neuplatnil nárok na odpočet daně. Poskytnutí počítačů není předmětem daně, v daňovém přiznání se neuvádí.

Pro tyto případy je důležité posouzení, zda byl majetek použit pro účely související s ekonomickou činností plátce, či ne.

Podle zákona o DPH se použitím majetku pro účely nesouvisející s ekonomickou činností plátce rozumí trvalé použití obchodního majetku plátcem pro jeho osobní potřebu, nebo pro potřebu jeho zaměstnanců, dále je to trvalé použití pro jiné účely než související s uskutečňováním ekonomických činností plátce nebo poskytnutí obchodního majetku bez úplaty.

Obdobně se podle zákona o DPH za poskytnutí služby považuje dočasné využití obchodního majetku, který není dlouhodobým majetkem, pro osobní potřebu plátce nebo pro potřebu jeho zaměstnanců, nebo poskytnutí služby plátcem bez úplaty pro osobní potřebu plátce nebo jeho zaměstnanců nebo pro jiné účely než související s uskutečňováním jeho ekonomických činností.

V obou zmiňovaných případech je podmínkou, že při pořízení byl u tohoto majetku nebo jeho části uplatněn odpočet daně. Při poskytnutí služby se může jednat o uplatnění nároku na odpočet daně také u přímo souvisejících přijatých plnění.

K této problematice je k dispozici rozsáhlá judikatura a každý případ je třeba posoudit zcela samostatně. Evropský soudní dvůr například posuzoval dopravu zaměstnanců do práce. Tuto problematiku posoudil tak, že pokud by zaměstnavatel poskytoval svým zaměstnancům dopravu do práce zdarma, ale zaměstnanec by v tomto konkrétním případě mohl využít pro dopravu do zaměstnání běžné dopravní prostředky, jednalo by se o poskytnutí služby jako zdanitelného plnění.

Může však nastat situace, že zaměstnavatel poskytne svým zaměstnancům dopravu do zaměstnání zdarma na odlehlé pracoviště, protože jeho zaměstnanci v tomto případě nemohou využít pro dopravu na toto pracoviště běžné dopravní prostředky. V takovém případě se o poskytnutí služby jako zdanitelného plnění nejedná, protože se jedná o službu poskytnutou v rámci ekonomických činností plátce.

Pokud plátce použije pro účely nesouvisející s uskutečňováním jeho ekonomických činností dlouhodobý majetek, provede úpravu původně uplatněného odpočtu daně podle § 78 a dalších zákona o DPH.

Pokud plátce poskytne plnění bezúplatně, ale podle zákona o DPH je toto plnění považováno, jako by bylo poskytnuto za úplatu, stanoví se základ daně podle § 36 odst. 6 zákona o DPH. Podle tohoto ustanovení je základem daně cena, za kterou by bylo možné toto zboží nebo obdobné zboží pořídit ke dni uskutečnění zdanitelného plnění, tedy ke dni  vyřazení zboží z obchodního majetku a poskytnutí bez úplaty druhé osobě. Pokud není možné takovou cenu určit, je základem daně výše celkových nákladů vynaložených na dodání zboží ke dni uskutečnění zdanitelného plnění.

Jedná se v podstatě o cenu obvyklou, za kterou by zboží bylo možné pořídit v dané době a v jeho stavu opotřebení.

Plátce daroval tělovýchovné jednotě dva počítače, které měl zařazen jako drobný majetek. Při pořízení před několika lety uplatnil nárok na odpočet daně. Jedná se o dodání zboží, plátce stanoví základ daně podle § 36 odst. 6 písm. a) zákona o DPH.

Plátce postavil garáž pro parkování vozidel a dva roky ji používal k ekonomické činnosti. Ve čtvrtém roce garáž přeřadil do osobního majetku a začal ji využívat pro osobní potřebu jako soukromou garáž. V tomto případě se jedná o dlouhodobý majetek, plátce provede úpravu odpočtu daně podle § 78 zákona o DPH.

Při poskytnutí služby pro účely nesouvisející s ekonomickou činností plátce je základem daně výše celkových nákladů vynaložených na poskytnutí služby ke dni uskutečnění zdanitelného plnění.

Plátce, který vede podnikatelům účetnictví, nechá svým zaměstnancem zpracovat bezúplatně účetnictví pro svého bratra. Vzhledem k tomu, že u souvisejících nákladů, například při pořízení počítače, kancelářských potřeb, papíru atd. uplatnil nárok na odpočet daně, je bezúplatná služba zpracování účetnictví považována pro účely zákona o DPH za úplatnou a jedná se o zdanitelné plnění. Základem daně jsou celkové náklady vynaložené na tuto službu, a to jak materiálové, tak mzdové a režijní náklady. Plátce zpracuje kalkulaci těchto nákladů, která je podkladem pro stanovení základu daně.

Poskytnutí dárku v rámci ekonomické činnosti

V rámci ekonomické činnosti může plátce poskytovat různé dárky.

Podle § 13 odst. 9 písm. c) zákona o DPH se poskytnutí dárku nepovažuje za dodání zboží. Podmínkou je, že cena tohoto dárku nepřesahuje 500 Kč.

Běžně se jedná o poskytnutí různých reklamních a propagačních předmětů. Pro účely zákona o DPH nemusí být tyto reklamní nebo propagační předměty označeny logem firmy. Může se jednat také o předměty, které podléhají spotřební dani, například láhve alkoholu.

Při pořízení zboží, které plátce poskytne jako dárek, má nárok na odpočet daně podle běžných principů zákona o DPH.

Pokud použije dárky pro svá uskutečněná zdanitelná plnění, má nárok na odpočet daně v plné výši.

Přednášková agentura poskytne každému posluchači kromě materiálu na přednášku také jako dárek propisovací tužku. Při jejím nákupu agentura uplatnila nárok na odpočet daně. Vzhledem k tomu, že dárek použije v rámci uskutečnění zdanitelných plnění, je nárok na odpočet daně oprávněný.

Pokud použije plátce dárky například pro osvobozená plnění bez nároku na odpočet daně, tak nárok na odpočet daně při jejich pořízení nemá.

Zdravotnické zařízení, které je plátcem, rozdává na své propagační akci teploměry. Vzhledem k tomu, že poskytnutí tohoto dárku slouží zdravotnickému zařízení k poskytnutí zdravotní služby, která je osvobozena od daně bez nároku na odpočet daně, nemá při nákupu teploměrů nárok na odpočet daně.

Poskytnutí obchodních vzorků bez úplaty

Za dodání zboží se také nepovažuje bezúplatné poskytnutí  vzorků výrobků a dalšího dodávaného zboží bez ohledu na jejich hodnotu.

Jedná se o zboží, které

Nahrávám...
Nahrávám...