dnes je 9.1.2025

Input:

Dohoda o dočasném přidělení zaměstnance agentury práce k uživateli

23.5.2024, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 27 minut

9.3
Dohoda o dočasném přidělení zaměstnance agentury práce k uživateli

JUDr. Věra Bognárová

Dohoda o dočasném přidělení zaměstnance agentury práce k uživateli

Agentura práce (název a sídlo): ..........................................

IČ: ..............................................................................

Číslo a datum vydání rozhodnutí o povolení ke zprostředkování zaměstnání: ..............

zastoupená (jméno a příjmení, funkce): ..................................

dále jen "agentura práce"

a

Uživatel (název a sídlo): ....................................................

IČ: .................................................................................

zastoupený (jméno a příjmení, funkce): ....................................

dále jen "uživatel"

uzavírají podle § 308 odst. 1 ZP tuto

dohodu o dočasném přidělení zaměstnance agentury práce k uživateli:

1. Agentuře práce bylo rozhodnutím Ministerstva práce a sociálních věcí ČR č. ........ ze dne ........ vydáno povolení zprostředkovávat zaměstnání formou dočasného přidělování zaměstnance k výkonu práce k uživateli.

2. Uživatel potřebuje zajistit výkon těchto činností: ........ (výčet), a to po dobu ......... (např. 6 měsíců).

3. Agentura práce a uživatel se proto dohodli na dočasném přidělení zaměstnance agentury práce k uživateli za níže uvedených podmínek.

4. Agentura práce potvrzuje, že níže uvedený zaměstnanec je jejím zaměstnancem v pracovním poměru (nebo v právním vztahu na základě dohody o pracovní činnosti). Agentura práce jako zaměstnavatel se zaměstnancem sjednala závazek, že mu zajistí dočasný výkon práce u uživatele(ů). Agentura práce potvrzuje, že sjednaný druh práce v pracovní smlouvě (dohodě o pracovní činnosti) mezi ní jako zaměstnavatelem a přidělovaným zaměstnancem zahrnuje druh práce, který je předmětem této dohody o přidělení zaměstnance k výkonu práce u uživatele.

5. Agentura práce a uživatel se dohodli na těchto podmínkách přidělení zaměstnance ................ (jméno (příp. jména), příjmení (příp. rodné příjmení), státní občanství, datum a místo narození a bydliště zaměstnance):

a) druh práce:

  • požadavky na odbornou způsobilost pro tento druh práce: ................

  • požadavky na zdravotní způsobilost pro tento druh práce: .................

  • popřípadě požadavek, že podmínkou výkonu práce je výkon práce mimo sjednané místo výkonu práce na pracovní cestě; agentura práce potvrzuje, že se zaměstnancem je v pracovní smlouvě (v dohodě o pracovní činnosti) sjednána dohoda o tom, že zaměstnanec může být vysílán na pracovní cesty; popřípadě požadavek vysílat přiděleného zaměstnance k výkonu práce v rámci EU

b) doba dočasného přidělení: od ..... do ..... (maximálně 12 měsíců, nejde-li o výjimky upravené v § 309 odst. 6 ZP)

c) místo výkonu práce: ...............................................

d) případně pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad: ...............................

e) den nástupu dočasně přiděleného zaměstnance k výkonu práce u uživatele: ...............

f) informace o pracovních a mzdových (nebo platových) podmínkách srovnatelného zaměstnance uživatele: .................. (výše mzdy/platu, poskytované příplatky, délka pracovní doby zaměstnance, její rozvržení, výměra práva na dovolenou, překážky v práci, náhrada výdajů, stravování). Uživatel se zavazuje agenturu práce informovat o změnách ve shora uvedených srovnatelných podmínkách, pokud nastanou v době dočasného přidělení zaměstnance k uživateli.

g) podmínky, za nichž může být dočasné přidělení zaměstnancem nebo uživatelem ukončeno před uplynutím sjednané doby jednostranným písemným prohlášením zaměstnance nebo uživatele:................ - (sjednáno být nemusí, záleží na dohodě),
(např.
-
zaměstnanec může jednostranným písemným prohlášením dočasné přidělení ukončit, pokud uživatel porušuje některou z podmínek výkonu práce srovnatelného zaměstnance. Jednostranné prohlášení zaměstnance musí být doručeno agentuře práce a uživateli, přičemž dočasné přidělení skončí 14. den po doručení tohoto prohlášení.
-
uživatel může jednostranným písemným prohlášením dočasné přidělení ukončit
*v případě dlouhodobé nepřítomnosti přiděleného zaměstnance přesahující 10 pracovních dnů z důvodu překážky v práci;
*při porušení povinností vyplývajících z právních přepisů vztahujících se k práci dočasně vykonávané přiděleným zaměstnancem zvlášť hrubým způsobem nebo pro závažné či soustavné méně závažné porušení povinností dočasně přiděleným zaměstnancem;
*spáchá-li dočasně přidělený zaměstnanec trestný čin v době dočasného přidělení u uživatele při výkonu práce nebo v přímé souvislosti s ním, za který je trestně stíhán;
*nastane-li předčasné a nepředvídatelné odpadnutí potřeby, pro kterou byla dohoda o dočasném přidělení zaměstnance sjednána.

Jednostranné prohlášení uživatele musí být doručeno agentuře práce i zaměstnanci. Dočasné přidělení skončí 14. dnem po doručení tohoto prohlášení.

6. Po dobu dočasného přidělení bude ukládat zaměstnanci pracovní úkoly, řídit a kontrolovat jeho práci uživatel. Konkrétní pracovní úkoly bude zaměstnanci ukládat ........ (uvést jméno osoby nebo označení funkce u uživatele), která je též odpovědná za správné podklady pro výpočet jeho mzdy (platu) za vykonanou práci. Tyto podklady předává agentuře práce. Vedoucí zaměstnanec uvedený v předchozí větě odpovídá za to, že mzda (plat) a pracovní podmínky přiděleného zaměstnance odpovídají mzdě (platu) a pracovním podmínkám vlastního zaměstnance, který vykonává stejnou nebo stejně kvalifikovanou práci (srovnatelný zaměstnanec). Tento ani jiný zaměstnanec uživatele však není oprávněn vůči přidělenému zaměstnanci právně jednat jménem agentury práce, především činit jednání pracovněprávní povahy.

7. Uživatel rovněž zajišťuje přidělenému zaměstnanci příznivé pracovní podmínky a bezpečnost a ochranu zdraví při výkonu práce.

8. Agentura práce a uživatel prohlašují, že přidělovaný zaměstnanec agentury práce není u uživatele

  • současně zaměstnán v základním pracovněprávním vztahu a

  • nekonal ani nekoná u uživatele v témže kalendářním měsíci práci na základě dočasného přidělení jinou agenturou práce.

9. Dočasné přidělení končí uplynutím doby, na kterou bylo sjednáno, nebo před uplynutím této doby písemnou dohodou o ukončení dočasného přidělení agentury práce a uživatele, (případně jednostranným prohlášením zaměstnance nebo uživatele, bylo-li sjednáno - viz bod 5 písm. g) této dohody.

10. Tato dohoda je uzavřena ve dvou vyhotoveních, z nichž po jednom obdrží agentura práce a uživatel.

Agentura práce i uživatel na souhlas s uzavřením dohody za podmínek uvedených shora připojují svůj podpis:

V ........................ dne ...............

........................................
razítko agentury práce a podpis
jejího oprávněného zaměstnance

V ........................ dne ...............
.........................................

razítko uživatele
a podpis  jeho oprávněného zaměstnance

Právní úprava:

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění (dále jen "ZP“)

  • § 34 ZP

  • § 39 ZP

  • § 76 ZP

  • § 307a až § 309a ZP

Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění (dále jen "NOZ“)

  • § 582 NOZ

  • § 1724 až § 1766 NOZ

Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "ZZ")

  • § 58 až § 66 ZZ

Zákon č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "ZIP")

  • § 20a a § 33a ZIP

Komentář:

Řada zaměstnavatelů běžně pro plnění svých úkolů najímá agenturní zaměstnance buď pravidelně, anebo vznikne-li potřeba krátkodobého zajištění většího rozsahu úkolů v určitém termínu, nebo chce-li nahradit dočasně nepřítomné zaměstnance. Pro tento účel mohou zaměstnavatelé také využívat dočasné přidělení zaměstnance podle úpravy obsažené v § 43a ZP, tj. dohodou mezi dvěma zaměstnavateli. Na rozdíl od agenturního zaměstnávání nesmí být dočasné přidělení zaměstnance podle § 43a ZP sjednáváno za účelem dosažení zisku.

Jestliže zaměstnavatel potřebuje zajistit výkon činností, ke kterým nemá dostatečné personální zdroje, nebo výkon vlastními zaměstnanci by byl pro zaměstnavatele nehospodárný, lze je zajistit také dodavatelsky, subjektem (zaměstnavatelem), který je k jejich výkonu oprávněn a činnosti zajišťuje svými zaměstnanci. Tito zaměstnanci pracují jménem svého zaměstnavatele, pod jeho vedením a jsou jím také odměňováni. Svěření takových prací se uskutečňuje zpravidla na základě smlouvy o dílo sjednané podle § 2586 až § 2635 NOZ. I to je proto možná varianta zajištění výkonu činností při nedostatku zaměstnanců. Zaměstnavatel musí při potřebě výkonu prací zvážit, zda takovýto postup není pro něho výhodnější než "najímání“ zaměstnanců agentury práce.

Upozornění: Přiložený vzor se vztahuje výhradně k agenturnímu zaměstnávání.

Agenturní zaměstnání je jednou z forem zprostředkování zaměstnání. Je upraveno v § 58 až § 66 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů. Agenturní zaměstnání může zajišťovat výhradně agentura práce. Jde o subjekt, který na základě své žádosti podané Ministerstvu práce sociálních věcí obdržel povolení ke zprostředkování zaměstnání. K povolení ke zprostředkování zaměstnání je třeba splnit řadu podmínek, včetně složení kauce ve výši 1 000 000 Kč. Podmínky, za kterých je možné obdržet povolení působit jako agentura práce, upravují shora uvedená ustanovení zákona o zaměstnanosti. Zákoník práce v § 307a až § 309a ZP stanoví podmínky pro dočasné přidělení agenturních zaměstnanců.

Porušení povinností při sjednávání agenturního zaměstnávání je podle zákona o inspekci práce přestupkem, za který mohou inspekce práce uložit pokutu (§ 20a zákona č. 251/2005 Sb. - zaměstnavatelé fyzické osoby a § 33a zákona č. 251/2005 Sb. – zaměstnavatelé právnické osoby).

Agenturní zaměstnání se považuje za závislou práci. Rozdíl oproti pracovněprávnímu vztahu, v němž se vykonává závislá práce podle § 3 ZP, spočívá v tom, že agentura práce (subjekt s povolením ke zprostředkování zaměstnání touto formou) dočasně přiděluje svého zaměstnance k výkonu práce k jinému zaměstnavateli. Tento jiný zaměstnavatel se označuje jako uživatel.

Agentura práce vystupuje jako zaměstnavatel, který může svého zaměstnance, s nímž má sjednánu pracovní smlouvu nebo dohodu o pracovní činnosti, dočasně přidělovat k výkonu práce k uživateli nebo více uživatelům. V pracovní smlouvě či dohodě o pracovní činnosti musí být dohodnuto, že zaměstnance může agentura práce (zaměstnavatel) přidělit k dočasnému výkonu práce buď ke konkrétnímu k uživateli, nebo více uživatelům, případně i nepojmenovaným uživatelům. Agenturní zaměstnání lze vykonávat pouze v jednom z těchto pracovněprávních vztahů, tj., buď v pracovním poměru, nebo v právním vztahu založeném dohodou o pracovní činnosti. Nelze jej realizovat v právním vztahu založeném dohodou o provedení práce.

Agentura práce jako zaměstnavatel, který sjednává se svými zaměstnanci pracovní smlouvy nebo dohody o pracovní činnosti se závazkem zajistit zaměstnanci dočasný výkon práce u uživatele, následně sjednává se zájemcem (uživatelem) dohodu o dočasném přidělení zaměstnance k výkonu dohodnuté činnosti u uživatele. Agenturní zaměstnání by mělo sloužit k nepravidelnému a nárazovému plnění pracovních úkolů u uživatele. Uživatel může stanovit vlastní pravidla pro agenturní zaměstnání. Ta zpravidla spočívají ve vymezení činností a prací, na něž lze agenturní zaměstnance přijímat. Uživatel musí zvážit, které činnosti je nehospodárné zajišťovat vlastními zaměstnanci a je výhodnější je zajišťovat agenturními zaměstnanci. Omezit u uživatele výkon práce agenturními zaměstnanci lze např. stanovením podmínky, že agenturní zaměstnance lze využít pouze tehdy, jestliže potřebné práce nelze vykonat vlastními zaměstnanci v pracovněprávním vztahu. Uživatel rozsah agenturního zaměstnávání upravuje zpravidla v kolektivní smlouvě na podnět odborové organizace. Záleží proto na kolektivním vyjednávání u uživatele a na tom, zda odborová organizace bude chtít chránit pracovní místa. Pokud ano a učiní požadavek na využití agenturního zaměstnávání pouze v určitém rozsahu, u určitých prací nebo jen za určitých podmínek (např. jako zástupy za dočasně nepřítomné zaměstnance nebo v případech sezónního nárůstu prací nebo nedostatku zaměstnanců v určitých profesích), jedná se o tomto požadavku v rámci kolektivního vyjednávání postupem pro sjednávání kolektivních smluv (viz § 22 až § 29 ZP a zákon č. 2/1991 Sb., o kolektivním vyjednávání).

Dohodu o dočasném přidělení zaměstnance lze sjednat pouze s agenturou práce, která k tomu má příslušné a platné oprávnění a tímto oprávněním se prokáže před uzavřením dohody.

Mezi uživatelem a zaměstnancem nevzniká pracovněprávní vztah, protože ten má zaměstnanec sjednán s agenturou práce.

Při sjednání dohody mezi uživatelem a agenturou práce je třeba zohlednit zákaz upravený v § 307b ZP. Agentura práce a uživatel jsou povinni společně zajistit, aby zaměstnanec agentury práce nebyl dočasně přidělen k výkonu práce k uživateli, u něhož je současně zaměstnán v základním pracovněprávním vztahu, tedy nejen v pracovním poměru, ale i na základě některé z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Zákaz se vztahuje i na případy, kdy zaměstnanec u téhož uživatele konal, nebo koná v témže kalendářním měsíci práci na základě dočasného přidělení jinou agenturou práce. Tuto povinnost musí plnit společně jak agentura práce, tak uživatel.

Aby mohl být zaměstnanec agentury práce přidělen k uživateli, musí mít platně sjednaný pracovní poměr nebo právní vztah založený dohodou o pracovní činnosti k agentuře práce. Pracovněprávní vztah s agenturou práce a dohoda agentury práce s uživatelem jsou proto často sjednávány v jednom okamžiku. Agenturní zaměstnání je totiž na rozdíl od původního záměru právní úpravy v podmínkách českého právního prostředí využíváno zpravidla pro zaměstnání u konkrétního uživatele. Agentury práce proto najímají své zaměstnance a sjednávají s nimi pracovněprávní vztahy již se záměrem jejich přidělení ke konkrétnímu uživateli.

Právní úprava § 307 ZP však umožňuje i to, aby byl zaměstnanec agentury práce obecně přidělován k různým uživatelům. V pracovní smlouvě či dohodě o pracovní činnosti tak není sjednáno přidělení ke konkrétnímu uživateli, protože to se realizuje až konkrétní dohodou mezi agenturou práce a uživatelem. Ta je ve vztahu k zaměstnanci agentury práce realizována pokynem (viz vzor pokyn dočasné přidělení), který agentura práce jako zaměstnavatel dává svému zaměstnanci, aby pracoval u konkrétního uživatele. Tento pokyn se dává podle § 309 odst. 2 ZP.

Po dobu dočasného přidělení je to uživatel, kdo ukládá zaměstnanci agentury práce pracovní úkoly, organizuje, řídí a kontroluje jeho práci, dává mu k tomu účelu pokyny, vytváří příznivé pracovní podmínky a zajišťuje bezpečnost a ochranu zdraví při práci. Uživatel však nesmí vůči zaměstnanci agentury práce právně jednat jménem agentury práce.

Dohoda agentury práce s uživatelem je sjednávána předtím, než dočasně přidělený zaměstnanec začne vykonávat práci. Jejím základním účelem je sjednání podmínek, za kterých bude dočasně přidělený zaměstnanec agentury práce u uživatele práci konat. Dohoda musí povinně obsahovat náležitosti vymezené v § 308 odst. 1 ZP, kde je v jednotlivých písmenech a) až h) uvedeno, co vše musí být povinně dohodnuto. Pokud by nebyly tyto náležitosti nebo některé z nich písemně sjednány (dohoda musí být písemná), byla by dohoda neplatná.

Sjednání dohody je významné ale nejen proto, že zákonná úprava vyžaduje podstatné náležitosti, ale také proto, že se jí vymezuje konkrétní výkon práce přidělovaného zaměstnance. Kromě zákonem požadovaných náležitostí může dohoda obsahovat i další ujednání, které bude agentura práce s uživatelem považovat za potřebné. Dohoda může být sjednána pouze za podmínky, že s ní vysloví souhlas obě strany, tj. agentura práce a uživatel. Uživatelem je osoba, která potřebuje, aby výkon práce pro ni zajišťoval agenturní zaměstnanec.

Jedná se o pracovněprávní dohodu, která je upravena v § 308 ZP. Na její sjednání se vztahují obecná ustanovení občanského zákoníku o sjednávání smluv. Ta jsou obecně upravena v § 1724 a násl. OZ. Smlouvou projevují strany vůli mezi sebou zřídit závazek a řídit se obsahem smlouvy. Podle § 1725 OZ je smlouva uzavřena, jakmile si strany ujednaly její obsah. V dohodě mohou být ale upravena i další pravidla mezi agenturou práce a uživatelem, která pracovněprávní obsah nemají.

Dohoda se uzavírá zpravidla na podnět uživatele, který má potřebu zajistit některé své činnosti agenturními zaměstnanci, a to buď krátkodobě, anebo i dlouhodobě, nemá-li dostatek vlastních zaměstnanců. Návrh na sjednání dohody ale obecně může podat kterákoliv z budoucích smluvních stran, tj. i agentura práce.

V dohodě o dočasném přidělení zaměstnance agentury práce musí být označeny smluvní strany, tj. agentura práce a uživatel. Je potřebné, aby si uživatel, který s agenturou práce sjednává dohodu, od agentury práce vyžádal rozhodnutí, kterým agentuře práce bylo vydáno povolení ke zprostředkování zaměstnání. Toto rozhodnutí musí obsahovat číslo a datum vydání. Kromě toho, že uživatel by měl po agentuře vyžadovat prokázání tohoto rozhodnutí, se údaj o něm musí v dohodě povinně uvést. Uživatel by také měl ověřit na webových stránkách MPSV, zda agentura práce, s níž hodlá sjednat dohodu o přidělení zaměstnance, je v seznamu agentur práce uvedena. MPSV rozhoduje o povolení ke zprostředkování zaměstnání formou agenturního zaměstnávání na základě žádosti osoby, která chce tuto činnost vykonávat. Jsou-li splněny podmínky, mj. i složení kauce, vydává rozhodnutí ve správním řízení. Seznam agentur, které mají aktuální povolení, je veden tímto ministerstvem a je k dispozici na jeho webových stránkách.

Dohoda musí obsahovat identifikaci zaměstnance, včetně státního občanství, data a místa narození a jeho bydliště. Pro faktický výkon práce agenturního zaměstnance je rozhodující druh práce, který bude dočasně přidělený zaměstnanec vykonávat. Dohoda musí obsahovat také požadavky na odbornou, popřípadě zdravotní způsobilost nezbytnou pro sjednaný druh práce. Při tomto vymezení záleží samozřejmě i na tom, o jaký druh práce se jedná a jakou odbornou způsobilost, případně obor vzdělání nebo stupeň kvalifikace, uživatel pro výkon druhu práce vyžaduje. Nezbytné je také vymezit potřebnou zdravotní způsobilost pro výkon této práce.

Přidělení zaměstnanci vykonávají u uživatele zpravidla druh práce, který vykonávají i jeho ostatní zaměstnanci. Odborná i zdravotní způsobilost proto musí být vyžadována shodně nejen pro zaměstnance uživatele, ale i pro agenturního zaměstnance. Podstatnou náležitostí je také určení doby, po kterou bude dočasně přidělený zaměstnanec vykonávat práci pro uživatele. Je nutné přitom ale pamatovat na to, že existují, pokud jde o dobu přidělování konkrétního zaměstnance, omezení upravená v § 309 odst. 6 ZP. Agentura práce nemůže téhož zaměstnance dočasně přidělit k výkonu práce u téhož uživatele na dobu delší než 12 kalendářních měsíců po sobě jdoucích.

Toto omezení neplatí pouze ve dvou případech:

  • prvním případem je, že o to požádá zaměstnanec agentury práce. Je-li proto vyžadováno a sjednáváno přidělení k výkonu práce u téhož uživatele delší než 12 měsíců, je nezbytné, aby si uživatel vyžádal od agentury práce doklad o tom, že zaměstnanec o výkon práce u téhož uživatele na dobu delší než 12 kalendářních měsíců požádal. Pokud zaměstnanec agentury práce o přidělení k uživateli na dobu delší než 12 kalendářních měsíců požádá, zákoník práce tuto dobu nijak neomezuje. Je nutné mít ale na zřeteli, že se jedná o dočasné přidělení, které musí vždy být vymezeno počátkem a koncem. Nelze jej proto vy\užít na dobu neurčitou.

  • druhým případem je výkon práce po dobu náhrady za zaměstnankyni uživatele, která čerpá mateřskou nebo rodičovskou dovolenou, nebo za zaměstnance uživatele, který čerpá otcovskou nebo rodičovskou dovolenou. V tomto případě je na uživateli, aby

Nahrávám...
Nahrávám...