dnes je 22.12.2024

Input:

Dispoziční oprávnění k majetkové podstatě v době do rozhodnutí o úpadku a po rozhodnutí o něm

18.2.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

6.2.3
Dispoziční oprávnění k majetkové podstatě v době do rozhodnutí o úpadku a po rozhodnutí o něm

JUDr. Jolana Maršíková

Zákonná omezení dispozic dlužníka spojená ze zahájením IŘ

K omezení dispozičních oprávnění dlužníka k majetkové podstatě dochází automaticky již v okamžiku, kdy nastávají účinky zahájení insolvenčního řízení. Tyto účinky nastávají zveřejněním vyhlášky, oznamují zahájení insolvenčního řízení v insolvenčním rejstříku (§ 109 odst. 4 IZ a části Omezení dlužníka v nakládání s majetkovou podstatou a Zákonné omezení dlužníka v nakládání s majetkovou podstatou).

Pokud insolvenční soud nerozhodne jinak, podle § 111 odst. 1 IZod okamžiku, kdy nastaly účinky spojené se zahájením insolvenčního řízení, je dlužník povinen zdržet se takového nakládání s majetkovou podstatou a s majetkem, který do ní může náležet, jež by znamenalo podstatné změny ve skladbě, využití nebo určení tohoto majetku anebo jeho nikoliv nezanedbatelné zmenšení.

Peněžité závazky vzniklé před zahájením insolvenčního řízení je dlužník oprávněn plnit jen v rozsahu a za podmínek stanovených tímto zákonem.

Tento zákaz se podle § 111 odst. 2 IZ

a) netýká úkonů nutných

  • - ke splnění povinností stanovených zvláštními předpisy,
  • - k provozování podniku v rámci obvyklého hospodaření,
  • - k odvrácení hrozící škody,
  • - k plnění zákonné vyživovací povinnosti a
  • - ke splnění procesních sankcí.

b) nevztahuje na uspokojování pohledávek za majetkovou podstatou a pohledávek jím na roveň postavených, když tyto pohledávky se uspokojují v termínech splatnosti, je-li to podle stavu majetkové podstaty možné.

Právní úkony dlužníka učiněné v rozporu s výše uvedenými omezeními stanovenými v důsledku účinků spojených se zahájením insolvenčního řízení jsou vůči věřitelům neúčinné, ledaže si k nim dlužník nebo jeho věřitel předem vyžádal souhlas insolvenčního soudu (§ 111 odst. 3 IZ). Tato neúčinnost se ovšem uplatní, jen pokud v insolvenčním řízení bylo rozhodnuto o zjištění úpadku dlužníka, a insolvenční správce ji přitom může prosadit jen cestou odpůrčí žaloby (viz část Neúčinnost právních úkonů, odpůrčí žaloba). Podle právní úpravy platné do 31. 12. 2013 byly předmětné právní úkony neúčinné přímo ze zákona, tedy bez toho, že by jejich neúčinnost nastala jejím vyslovením rozhodnutím vyhovujícím odpůrčí žalobě, vydaným v incidenčním sporu.

K tomuto tématu viz podrobný výklad v části 6.3.2.2.

Omezení nastalá již vyhlášením moratoria,

Nahrávám...
Nahrávám...