dnes je 21.11.2024

Input:

Den nástupu do zaměstnání

30.9.2015, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 7 minut

2015.20.21.4
Den nástupu do zaměstnání

Ing. Marta Ženíšková

Zaměstnanec může být účasten nemocenského a důchodového pojištění jen v době trvání zaměstnání. Zaměstnání trvá ode dne vstupu do zaměstnání do skončení zaměstnání. Tak jako pojem "zaměstnanec", tak i pojem "zaměstnání" je definován nebo vykládán pro účely pracovněprávní, daňové, sociální a zdravotní samostatně. Ve všech těchto oblastech platí, že pouze u zaměstnance může trvat zaměstnání.

ZAMĚSTNANEC

pracovněprávní oblasti (v zákoníku práce) se za zaměstnance považuje osoba činná na základě pracovního poměru, dohody o provedení práce (DPP) nebo dohody o pracovní činnosti (DPČ). V této oblasti je nejmenší okruh zaměstnanců oproti ostatním oblastem. Den nástupu do zaměstnání musí být stanoven pouze u pracovního poměru.

Pro účely daně z příjmů se za zaměstnance považuje nejširší okruh osob oproti ostatním oblastem. Zaměstnancem je osoba s příjmy ze závislé činnosti. Za příjmy ze závislé činnosti se považují příjmy plynoucí v souvislosti se současným, budoucím nebo dřívějším výkonem činnosti. Pro daně není potřeba stanovovat den nástupu do zaměstnání, pro daně je důležitá výše příjmu zaměstnance, z níž mu má být daň z příjmů sražena.

sociálním pojištění je okruh zaměstnanců definován obdobně jako pro účely daně s tím rozdílem, že za zaměstnance se nepovažuje osoba, které plynou příjmy v souvislosti s budoucím výkonem činnosti, osoba, která má pouze příjmy od daně osvobozené a neuvolnění členové zastupitelstva územně samosprávného celku. Pro nemocenské i důchodové pojištění je důležité, od kterého dne má být zaměstnanec nemocensky a důchodově pojištěn. Proto příslušné právní předpisy obsahují jednoznačnou definici vstupu do zaměstnání.

Ve zdravotním pojištění je okruh zaměstnanců definován obdobně jako v sociálním pojištění s tím rozdílem, že za zaměstnance se jednak považují neuvolnění členové zastupitelstva územně samosprávného celku, a jednak je navíc je stanoveno, kdo se za zaměstnance nepovažuje. Za zaměstnance se nepovažuje osoba, která je uvedena § 5 písm. a) zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, tj.

  • osoba činná na základě DPP nebo DPČ, popřípadě více DPP nebo DPČ u jednoho zaměstnavatele, pokud úhrn příjmů z takových dohod v kalendářním měsíci nedosáhl příjmu ve výši částky, jež je podmínkou pro účast takové osoby na nemocenském pojištění, tj. v současné době částky aspoň 2 500 Kč u DPČ a vyšší než 10 000 Kč u DPP. Sčítají se příjmy pouze z DPP s DPP nebo DPČ s DPČ. Za příjem zúčtovaný do posledního měsíce trvání zaměstnání se považuje i "přesouvající se" příjem zúčtovaný po skončení zaměstnání.

  • člen družstva, který není v pracovněprávním vztahu k družstvu, ale vykonává pro družstvo práci, za kterou je jím odměňován, a který v kalendářním měsíci nedosáhl příjmu aspoň 2 500 Kč,

  • dobrovolný pracovník pečovatelské služby, který v kalendářním měsíci nedosáhl příjmu aspoň 2 500 Kč,

  • člen okrskové volební komise.

Podle výkladu se za den vstupu do zaměstnání pro zdravotní pojištění považuje u pracovního poměru den, který byl sjednán v pracovní smlouvě jako den nástupu do zaměstnání, aniž by zaměstnanec v tomto dnu začal pracovat nebo za tento den mu náležela náhrada mzdy nebo mzda se nekrátila.

DEN NÁSTUPU DO PRÁCE PODLE ZÁKONA O NEMOCENSKÉM POJIŠTĚNÍ

Dnem nástupu do zaměstnání je pro účely nemocenského pojištění den, od něhož vzniká nemocenského pojištění. V nemocenském pojištění je třeba rozlišovat vznik nemocenského pojištění a vznik účasti na nemocenském pojištění. Kdo se považuje v nemocenském pojištění za zaměstnance, vzniká mu vždy vstupem do zaměstnání nemocenské pojištění, ale ne vždy mu zároveň tímto dnem vzniká i účast na nemocenském pojištění.

Za zaměstnance se považuje osoba, která vykonává pro zaměstnavatele činnost, z této činnosti má nebo má mít příjem, který je podle zákona o daních z příjmů považován za příjem ze závislé činnosti a není od daně osvobozen. Zaměstnanec, který podléhá nemocenskému pojištění, nemusí být zároveň účasten tohoto pojištění.

Příklad č. 1

Zaměstnanec uzavřel se zaměstnavatelem DPČ, která je zaměstnáním malého rozsahu. Do zaměstnání nastoupil 25. 9.

Není pochyb o tom, že se tato osoba považuje od 25. 9. za zaměstnance i pro nemocenské pojištění, podléhá tedy nemocenskému pojištění. Bude-li příjem zúčtovaný do září nižší než 2 500 Kč, nebude zaměstnanec v tomto měsíci účasten nemocenského pojištění, bude-li činit aspoň 2 500 Kč, bude v tomto měsíci účasten nemocenského pojištění.

Příklad č. 2

Společník s.r.o. pracuje ve společnosti jako pokladní, za práci není odměňován.

Podle zákona o nemocenském pojištění není považován za zaměstnance,

Nahrávám...
Nahrávám...