Daň z příjmů právnických osob – předpis, zálohy a doměrky daně
RNDr. Ivan Brychta
Během účetního a zdaňovacího období je nutno sledovat zaplacené zálohy na daň z příjmů, vč. částek zajištěných daní v zahraničí, a také sraženou daň z příjmů zdaněných zvláštní sazbou daně v případech, kdy lze podle ZDP sraženou daň započítat na celkovou daňovou povinnost. Běžné zálohy na daň příjmů jsou odvozené podle tuzemských pravidel z poslední známé daňové povinnosti podle § 38a ZDP. Srážka daně (případně zajištění daně) z nějakého příjmu může plynou nejen podle § 36 ZDP v případě tuzemských příjmů, ale také ze zahraničních příjmů (a to nejenom těch, které tam podléhají tamní dani z příjmů, ale i těch, které v zahraničí podléhají dani darovací, protože příjem z darování podléhá od roku 2014 v České republice dani z příjmů). Daň z příjmů v zahraničí bývá většinou hrazena zahraničním subjektem (odběratelem), který o uhrazenou částku daně poníží úplatu zaslanou tuzemskému poplatníkovi (dodavateli).
Právní úprava:
Popis operace:
Daňová povinnost vyplývající ze ZDP představuje v účetní jednotce složku účetních nedaňových nákladů a účtuje se o ní v rámci operací účetní uzávěrky na nákladových účtech skupiny 59 – Daně z příjmů, převodové účty a rezerva na daň z příjmů.
Důsledkem tohoto zaúčtování je, že účetní výsledek hospodaření je zachycen v závěrce ve výši zisku (příp. i ztráty) po zdanění (tedy jako disponibilní zisk) a daň z příjmů již není součástí jeho rozdělení v následujícím období.
Během účetního a zdaňovacího období je nutno sledovat zaplacené částky, které mohou být dvojího druhu:
- běžné zálohy na daň příjmů, odvozené podle tuzemských pravidel z poslední známé daňové povinnosti podle § 38a ZDP,
- daň z příjmů (případně daň darovací, protože příjem z darování podléhá v České republice dani z příjmů) zaplacená z příjmů v zahraničí – většinou formou srážky (či zajištění) z úhrady faktury vystavené zahraničnímu odběrateli.
Souvztažnosti:
Analytické účty:
U účtu 341 – Daň z příjmů je vhodné analyticky odlišit zálohu na daň, účet 221 – Peněžní prostředky na účtech rozlišit podle jednotlivých bankovních účtů.
Na vrub účtu 591 – Daň z příjmů – splatná se účtují částky daně z příjmů odpovídající výsledku hospodaření (viz příklady).
AÚ u účtu 595 – Dodatečné odvody daně z příjmů odlišuje jednotlivé případy.
Případné vratky daně za minulá léta se účtují v záporné hodnotě.
Z vyskytujících se případů vyplývá následující vhodné analytické členění účtu 341 – Daň z příjmů:
Účtování zajištění daně
Provede-li zajištění daně v rámci obchodního vztahu zahraniční odběratel, bude tuzemský dodavatel o zajištěné dani účtovat např. následujícím způsobem:
Zajištěná daň odběratelem se tak stane jakousi zvláštní daní (zálohou na daň) zaplacenou v zahraničí, která se případně zohlední pro tuzemské zdanění podle příslušné smlouvy o zamezení dvojímu zdanění způsobem podle § 38f ZDP.
Bude-li naopak v pozici toho, kdo musí zajistit daň tuzemský odběratel, projeví se účtování o zajištěné dani zahraničnímu dodavateli např. takto:
Doplňme, že zajištění daně se provádí způsobem a ve výši podle § 38e ZDP (pokud smlouva o zamezení dvojímu zdanění s příslušným státem neuvádí jiné sazby).
Účtování srážkové daně
Pro účtování srážkové daně rozebírá ČÚS č. 019 v bodě 4.1.2 dvě situace:
-
V případě úrokových výnosů (příjmů), které se podle ZDP zdaňují zvláštní sazbou daně a u kterých lze sraženou daň započíst na celkovou daňovou povinnost, se sražená daň z příjmů zaúčtuje na vrub příslušného účtu účtové skupiny 34 – Zúčtování daní a dotací. V tomto případě se tedy uvedený úrokový výnos (příjem) účtuje v brutto částce, a je nutno vyúčtovat částku srážkové daně odpovídající vyúčtovanému úrokovému výnosu na příslušný účet účtové skupiny 59 – Daně z příjmů, převodové účty a rezerva na daň z příjmů. (postup viz dále).
-
V ostatních případech se úrokový výnos (příjem) zaúčtuje v netto částce, tedy v částce snížené o případnou sraženou daň.
Platí, že podíly na zisku, vypořádací podíly, podíly na likvidačním zůstatku nebo jim obdobná plnění, plynou-li ze zahraničí, se zaúčtují v brutto částce, a plynou-li z tuzemska, se zaúčtují v netto částce.
Účtování splatné daně z příjmů
Účtování splatné daně z příjmů na vrub účtu 591 – Daň z příjmů – splatná v účetním období započatém po 31. 12. 2015 je mnohem jednodušší než dříve, neboť podnikatelé již nemusejí odlišovat běžný a mimořádný výsledek hospodaření (jak tomu bylo v úpravě platné do konce roku 2015, kdy se používal pro odlišení daňové povinnosti svázané s mimořádným výsledkem účet 593 – Daň z příjmů z mimořádné činnosti – splatná).
Sazba daně z příjmů podle § 21 odst. 1 ZDP:
Aktuální 19% sazba se týká právnických osob v běžných případech. Odlišnými sazbami jsou zdaňovány právnické osoby založené na fondovém hospodaření, a to:
-
základní investiční fondy (viz vymezení v § 17b ZDP), které mají sazbu daně ve výši 5 %, anebo
-
fondy penzijní společnosti nebo u instituce penzijního pojištění, které mají sazbu ve výši 0 %.
Příjmy, které jsou zdaněny v samostatném základu daně podle § 20b ZDP (tj. příjmy právnických osob z podílů na zisku, vypořádacích podílů, podílů na likvidačním zůstatku nebo jim obdobná plnění, a to ve výši včetně daně sražené v zahraničí), jsou zdaněny 15 % sazbou daně (která se aplikuje na samostatný základ daně zaokrouhlený na celé tisícikoruny dolů).
Rezerva na daň z příjmů
V případech, kdy v okamžiku sestavení účetní závěrky není ještě možné řádně vyčíslit daňovou povinnost, a očekává se, že daňová povinnost bude, je třeba místo předpisu daňové povinnosti…