9.2.2.6
Časové rozlišení nákladů a výnosů
prof. Ing. Libuše Müllerová, CSc.
Účetnictví je založené na tzv. akruálním principu. Ten znamená, že se účtuje o nákladech a o výnosech bez ohledu na peněžní toky. Přitom se náklady a výnosy účtují do období, s nímž věcně i časově souvisejí (tj. do období, kdy nastal výkon, který je jejich nositelem), nikoliv do období, kdy došlo k platbě. Důsledkem této zásady je potřeba náklady a výnosy časově rozlišovat vždy v případě, kdy se náklad s výdajem a výnos s příjmem nesejdou ve stejném účetním období. Účetní jednotky většinou časově rozlišují položky již při jejich účtování v průběhu účetního období. Koncem roku je však nutné zkontrolovat, zda bylo časové rozlišení správně spočítáno, či zda se na některou z položek nezapomnělo. Prakticky se jedná o provedení inventarizace zůstatků účtu časového rozlišení. Následující tabulka podává přehled položek časového rozlišení:
Časové rozlišení nákladů a výnosů se účtuje v účtové skupině 38 – Přechodní účty aktiv a pasiv. Ve všech případech se časové rozlišení týká položek, u nichž je přesně znám účel, období a částka.
NahoruNáklady příštích období (účet 381)
Náklady příštích období jsou platby uhrazené v běžném účetním období, avšak vážící se k výkonům příštího (nebo příštích) období. Výdaj se zaúčtuje na účet 381 – Náklady příštích období a zúčtuje se do nákladů běžného období, s nímž tyto náklady věcně a časově souvisejí. U nájemného a dalších případů vyplývajících ze smluv se doba zúčtování řídí dobou uvedenou ve smlouvě. Nejčastěji se vyskytují náklady příštích období v těchto případech:
-
předem placené nájemné u nájemce,
-
placené nepravidelné leasingové splátky,
-
zaplacené pojistné v případě, že se pojistné a účetní období nekryjí,
-
předplatné novin a časopisů zaplacené koncem roku na příští rok,
-
zařazení drobného majetku většího rozsahu do používání.
NahoruKomplexní náklady příštích období (účet 382)
Komplexní náklady příštích období jsou různorodé náklady zaúčtované v běžném období, avšak váží se k výkonům příštího období. Vzhledem k tomu, že jde o skupinu různých nákladů, kterou nelze individuálně časově rozlišit, jsou ponechány v nákladech běžného období, avšak koncem roku se aktivují ve prospěch nákladů souvztažně na vrub účtu 382 – Komplexní náklady příštích období, aby se následně do nákladů v příštích obdobích rozpouštěly. Zúčtování se provede v účetním období, s nímž časově a věcně souvisejí, nejpozději však do čtyř let od zaúčtování na účet 382. Jde především:
-
o náklady na přípravu a záběh nové výroby,
-
o náklady na výzkum a vývoj,
-
o náklady na předzásobení,
-
o náklady na dlouhodobou reklamu a propagaci většího rozsahu.
NahoruVýdaje příštích období (účet 383)
Výdaje příštích období jsou platby hrazené zpětně za výkony minulého období. Na tyto platby se do nákladů běžného období tvoří zdroj ve prospěch účtu 383 – Výdaje příštích období. Lze zde účtovat pouze částky, u nichž je známo, že se v budoucích obdobích vynaloží na příslušný účel a v určité výši. Nejčastěji se vyskytují v následujících případech:
-
nájemné a pachtovné placené pozadu,
-
prémie a odměny placené po uplynutí roku,
-
zpětně vyúčtované úroky z úvěru.
NahoruVýnosy příštích období (účet 384)
Výnosy příštích období jsou předem přijaté příjmy za výkony, které budou poskytnuty až v příštím období. Příjem se zachytí souvztažně ve prospěch účtu 384 – Výnosy příštích období, z něhož se v následujícím období rozpouští do výnosů běžného období. Nejčastěji se vyskytují v následujících případech:
-
předem přijaté nájemné u pronajímatele a pachtovné u propachtovatele,
-
přijaté nepravidelné leasingové splátky u leasingové společnosti,
-
přijaté pojistné v případě, že se nekryje pojistné a účetní období,
-
přijaté předplatné časopisů,
-
přijaté paušály předem na zajištění servisních služeb,
-
přijaté úhrady na obědy následujícího období.
NahoruPříjmy příštích období (účet 385)
Příjmy příštích období jsou dodané…