2.4.5.97
§ 97 ZNP – Povinnost zaměstnavatelů přijímat žádosti o dávky
JUDr. Jan Přib
Úplné znění
Ustanovení související
-
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění
-
§ 18 – údaje pro výpočet denního vyměřovacího základu
-
§ 43-44 – údaje pro výpočet vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství
-
§ 60 a § 61 odst. 2 až 4 – elektronická neschopenka
-
§ 73b a 73c – komunikace ošetřujícího lékaře s pojištěnci a dalšími fyzickými osobami
-
§ 105 odst. 2 a 3 – předávání potvrzení o nařízení karantény orgány ochrany veřejného zdraví
-
§ 109 – uplatňování nároku na výplatu dávek nemocenského pojištění
-
§ 116 odst. 6 písm. e) – sdělování údajů zaměstnavateli v případě provádění srážek z dávek nemocenského pojištění okresní správou sociálního zabezpečení
-
§ 131 odst. 1 písm. h) až j) – sankce za porušení povinností podle § 97 ZNP
-
§ 162 – elektronické podání
-
Zákon č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti
-
Zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád
Mezi nejdůležitější povinnosti zaměstnavatele patří povinnost přijímat žádosti svých zaměstnanců o dávky nemocenského pojištění (s výjimkou nemocenského) a další podklady potřebné pro stanovení nároku na dávky a jejich výplatu a neprodleně je spolu s údaji potřebnými pro výpočet dávek předávat územní správě sociálního zabezpečení; územní správě sociálního zabezpečení je zaměstnavatel povinen neprodleně oznamovat též všechny skutečnosti, které mohou mít vliv na výplatu těchto dávek. V případě žádosti o otcovskou se tato žádost předává neprodleně až po uplynutí podpůrčí doby, která činí 1 týden, a v případě ošetřovného až po uplynutí podpůrčí doby nebo vydání potvrzení o trvání potřeby ošetřování.
Co se považuje za žádost o dávku nemocenského pojištění (s výjimkou nemocenského), je upraveno v § 109 odst. 1 písm. b) ZNP (podrobněji viz komentář k § 109 ZNP). Zaměstnanec svému zaměstnavateli oznamuje, že nastala sociální událost (včetně identifikátoru tiskopisu vystaveného ošetřujícím lékařem) a v návaznosti na sociální událost sděluje, o jakou konkrétní dávku nemocenského pojištění žádá. V návaznosti na toto sdělení zaměstnavatel je zaměstnavatel povinen na předepsaném tiskopisu uvést, o jakou dávku zaměstnanec žádá, a dále uvést příslušné údaje potřebné pro výpočet dávky a tento tiskopis stanoveným způsobem zaslat ÚSSZ.
Zvláštní úprava platí pro uplatňování nároku na nemocenské. Vzhledem k tzv. elektronické neschopence se za žádost o nemocenské automaticky považuje rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti vydané ošetřujícím lékařem; podpis osoby, která uplatňuje nárok na nemocenské, se nevyžaduje a odesláním rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti ošetřujícím lékařem se má za to, že pojištěnec o výplatu nemocenského požádal. To platí obdobně v případě nařízení karantény orgánem ochrany veřejného zdraví. Zaměstnanec tedy o nemocenské nežádá u svého zaměstnavatele. Zaměstnavatel je však povinen přijímat a předávat ÚSSZ další doklady týkající se nemocenského, například potvrzení podle § 109 odst. 3 písm. c) ZNP pro účely stanovení výše nemocenského v sazbě 100 % denního vyměřovacího základu. Zaměstnavatel ohledně nemocenského však předává údaje potřebné pro výpočet a výplatu nemocenského. Podklady pro výpočet nemocenského a údaje o způsobu výplaty mzdy, platu nebo odměny pro účely výplaty nemocenského předává zaměstnavatel neprodleně po uplynutí prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény.
Údaje potřebné pro výpočet dávek (včetně nemocenského)…